EN    AR    KU   
پنج شنبه, 30 تیر 1401 09:42

در نشست کارشناسی صادرات روغن حیوانی تأکید شد: لزوم رفع موانع برای صادرات روغن حیوانی کرمانشاه

نشست کارشناسی صادرات روغن حیوانی کرمانشاه با حضور تعدادی از فعالین و تولیدکنندگان حوزه روغن حیوانی برگزار شد.

داریوش پناهی دبیرکل اتاق کرمانشاه در این نشست یکی از اولویت‌های مهم اتاق بازرگانی را توجه به مزیت‌های اقتصادی و تولیدی استان و تلاش برای رفع موانع تولید، فروش و صادرات آنها دانست.

وی از روغن حیوانی به عنوان یکی از مزیت‌های مهم کرمانشاه یاد کرد و افزود: روغن حیوانی کرمانشاه هم از بعد سوغاتی و هم صادراتی اکنون جای خود را در بسیاری از کشورهای دنیا باز کرده و باید تلاش کنیم تولید و صادرات این محصول افزایش یابد.

دبیرکل اتاق کرمانشاه با اشاره به اشتغالزایی قابل توجهی که این صنعت دارد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر چند هزار نفر در کار تولید، چند صد نفر در زمینه فروش و چندین نفر در حوزه صادرات روغن حیوانی فعالیت دارند.

پناهی از وجود ۳.۵ میلیون راس دام سبک و سنگین در کرمانشاه یاد کرد که ظرفیت قابل توجهی برای تولید روغن حیوانی است.

وی آذربایجان، ترکمنستان و تاجیکستان را از مهمترین کشورهای صادرکننده و هلند، بلژیک، اسپانیا، استرالیا، آلمان، فرانسه، آمریکا و ... را از مهمترین واردکنندگان روغن حیوانی دانست.

به گفته دبیرکل اتاق کرمانشاه، هند، پاکستان و روسیه نیز از مهمترین رقبای ما در زمینه روغن حیوانی به شمار می‌روند.

پناهی با تاکید بر لزوم رونق صادرات روغن حیوانی و رفع موانعی که در این زمینه وجود دارد، خاطرنشان کرد: صادرات این محصول برای دو سال ممنوع بود که در نهایت در دی ماه ۱۴۰۰ با شرط عوارض هر کیلوگرم ۲۰ هزار تومان مجاز گردید.

در ادامه بیژن رضایی مسئول دبیرخانه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی کرمانشاه نیز بر لزوم رفع موانع پیش روی صادرات روغن حیوانی تأکید کرد.

وی یکی از مهمترین مشکلات موجود را نبود آزمایشگاه برای بررسی استاندارد محصول در کرمانشاه دانست و عنوان کرد: از ظرفیت شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی برای این منظور استفاده می‌کنیم.

در ادامه فعالین حاضر در جلسه نیز به بیان دیدگاههای خود در زمینه صادرات، استاندارد، روغن‌های تقلبی موجود در بازار و.... پرداختند و مقرر گردید موانع صادرات این محصول و کنترل کیفیت و مراحل آزمایشگاهی آن با اخذ مجوزهایی در استان انجام شود.

خواندن 172 دفعه