EN    AR    KU   
سه شنبه, 11 مرداد 1401 17:42

نشست کمیسیون کشاورزی اتاق کرمانشاه با محوریت میز نخود و همایش ملی نخود برگزار شد.

در ابتدای این جلسه رئیس شورای ملی نخود گفت: با اعلام سازمان توسعه تجارت و با توجه به پتانسیل‌هایی که کرمانشاه دارد، "میز نخود" به این استان واگذار شد.

ناصر مرادی اظهار کرد: سازمان توسعه تجارت با توجه به ظرفیت‌ها و توانمندی‌هایی که هر استان در زمینه یک محصول خاص دارد، میزهای توسعه صادرات را به استان‌ها واگذار می‌کند که در همین راستا میز نخود هم به کرمانشاه واگذار شد.

وی ادامه داد: ابتدا برای دو میز نخود و دام سبک درخواست دادیم که با توجه به درخواست‌ها و ظرفیت استان لرستان در حوزه دام سبک، میز دام به این استان واگذار شد، اما به جای آن میز نخود و رب گوجه به عنوان دو محصول مهم و استراتژیک به کرمانشاه داده شد.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی کرمانشاه از اهمیت و جایگاه محصول نخود در کرمانشاه یاد کرد که هم از نظر سطح زیر کشت و هم کیفیت نخود تولیدی حرف برای گفتن دارد و تاکید کرد: برند نخود کرمانشاه در جهان شناخته شده است.

رئیس شورای ملی نخود راه‌اندازی میز نخود در کرمانشاه را رویداد مهمی تلقی کرد که می‌تواند به بهبود تصمیم‌گیری درباره این محصول، افزایش صادرات آن و رفع موانع پیش رو و خصوصا تکمیل زنجیره ارزش این محصول کمک کند.

مرادی اضافه کرد: رئیس این میز استاندار بوده و مسئولیت اصلی آن نیز بر عهده سازمان صنعت، معدن و تجارت است.

موضوع دیگری که رئیس شورای ملی نخود به آن اشار کرده برپایی همایش ملی و نمایشگاه نخود در کرمانشاه بود و گفت: جای برپایی چنین همایشی در کرمانشاه خالی بود که در نهایت با پیگیری‌های انجام شده قرار است در آبان ماه امسال در کرمانشاه برگزار شود.

داریوش پناهی دبیرکل اتاق کرمانشاه نیز با اشاره به واگذاری میز نخود به کرمانشاه، ابراز امیدواری کرد از این پس در تصمیم‌گیری های مرتبط با محصول نخود از نظرات این میز استفاده شود.
وی بر لزوم داشتن اطلاعات جامعی از وضعیت تولیدات و سطح زیر کشت نخود تأکید کرد و گفت: باید برای فرآوری این محصول نیز برنامه داشته باشیم و جلوی خام فروشی آن گرفته شود.

آرش میرانی کارشناسی پژوهشی اتاق کرمانشاه نیز با اشاره به جزئیات برپایی همایش و نمایشگاه نخود، گفت: برای این همایش پنج محور اصلی در نظر گرفته شده که شامل مدیریت زراعی تولید نخود و افزایش کمی و کیفیت این محصول، فناوری‌های پس از برداشت و بسته‌بندی، مصارف و کاربردها، اقتصاد و صنعت نخود و نقش این محصول در تعلیف دام است.

وی اضافه کرد: تلاش شده در این همایش از ظرفیت صاحبنظران، کارشناسان و اساتید دانشگاه استفاده شود.

میرانی هدف از برپایی این همایش را کمک به افزایش سرانه مصرف نخود در کشور دانست که اکنون برای هر فرد حدود دو کیلوگرم است و یادآور شد: کمک به جلوگیری از خام فروشی، ارتقا درجه مکانیزاسیون، ارتقا صادرات این محصول، افزایش فرآوری و رفع موانع صادراتی از مهمترین اهداف این همایش است.

در ادامه این جلسه مباحثی درباره میز نخود، همایش نخود و موانع صادراتی پیش روی این محصول مطرح شد.

خواندن 320 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 11 مرداد 1401 17:53