EN    AR    KU   
جمعه, 14 مرداد 1401 12:56

کاشفی در نشست نمایندگان مجلس با تولیدکنندگان و صادرکنندگان دام زنده: یکی از آفت های تصمیم گیری در کشور، عدم نظرخواهی از بخش خصوصی است

کیوان کاشفی رئیس اتاق کرمانشاه در نشستی که صبح امروز (جمعه 14 خرداد) به منظور بررسی موارد و مشکلات تولید کنندگان و صادرکنندگان دام زنده با نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در محل اتاق کرمانشاه برگزار شد، عنوان کرد: صادرات دام زنده سال هاست دارای فراز و نشیب ها و چالش های فراوانی بوده است.
وی به افزایش قیمت نهاده های دامی و کم شدن تقاضا برای گوشت قرمز اشاره کرد و گفت: هم اکنون بخشنامه ای در خصوص آزاد شدن صادرات دام زنده (سبک و سنگین) صادر شده که البته با توجه به برداشته شدن ارز ترجیحی این مسئله قابل پیش بینی بود و اگر صادرات آزاد نمیشد قطعا مشکلاتی در این حوزه به دنبال داشت.
کاشفی در ادامه در خصوص بخش نامه آزاد شدن صادرات دام گفت: در این بخش نامه صادرات دام زنده پرواری غیر مولد بدون عوارض مترتب از سوی دولت، مجاز اعلام گردیده است و سقف تعداد دام زنده برای صادرات به معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی واگذار شده است.
وی افزود: مطابق این بخشنامه فرآیند اجرای صادرات به عهده معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی است و تشکل ها و اتحادیه ها در امر صادرات دام زنده در اولویت خواهند بود.
رئیس اتاق کرمانشاه گفت: البته شنیده های نگران کننده ای حاکی از این است که وزارت جهاد کشاورزی مسئله صادرات دام را به سازمان تعاون روستایی واگذار کرده و حتی تعاون روستایی این مسئله را به یک شرکت واسطه ای دیگر واگذار کرده است. همچنین تعاون روستایی سهمیه بندی برای اشخاص حقیقی و حقوقی قائل شده است.
او گفت:‌ همه امورات صادرات دام زنده به مرکز سپرده شده است و این در حالی است که کارهای مربوط به صادرات دام زنده باید به استان‌ها سپرده شود.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران میگوید: علی الظاهر این دستورالعمل ها در حال تهیه و اجرا است و این در حالی است که بند بند این دستورالعمل دارای مشکل است و اگر هر چه زودتر پیشنهادات و موارد بخش خصوصی اعمال نگردد قطعا در این مورد به مشکل بر خواهیم خورد.
کاشفی معتقد است یکی از آفت های تصمیم گیری در کشور عدم نظرخواهی از بخش خصوصی است و باید قبل از هر گونه صدور بخشنامه های اقتصادی از فعالان بخش خصوصی مرتبط، نظرخواهی شده و پیشنهادات آنان اعمال گردد.

خواندن 227 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 14 مرداد 1401 13:10