EN    AR    KU   
شنبه, 15 مرداد 1401 09:39

مشروح نشست بررسی مشکلات تولیدکنندگان و صادرکنندگان دام زنده؛ اتاق کرمانشاه پیشگام حل مشکل صادرات دام زنده شد/اعضای هیات رئیسه مجلس روز تعطیل وزیر کشاورزی را پای کار آوردند

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی کرمانشاه، نشست بررسی مشکلات تولیدکنندگان و صادرکنندگان دام زنده با اعضای هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در اتاق بازرگانی کرمانشاه برگزار شد.
نایب رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اشکالات و ابهامات فراوان در شیوه‌نامه جدید وزارت جهاد کشاورزی در صادرات دام زنده در تماسی که توسط دکتر محمد رشیدی، نماینده مردم کرمانشاه در مجلس با وزیر جهاد کشاورزی برقرار شد، خواستار اصلاح این دستورالعمل شد و گفت: این بخشنامه همانند دستورالعمل سال قبل موجب رانت و سوءاستفاده فراوان برخی‌ها می‌شود.
دکتر عبدالرضا مصری روز جمعه در جلسه اتاق بازرگانی کرمانشاه که با حضور محمد رشیدی، دیگر نماینده شهر کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی، مسئولان دستگاه‌های اجرایی و اعضای اتحادیه‌ دام زنده استان برای بررسی شیوه‌نامه جدید صادرات دام زنده که به تازگی ابلاغ شده تشکیل شد، در تماس تلفنی با وزیر جهاد کشاورزی، افزود: صادرات و واردات قانون دارد و باید برحسب آن عمل شود.
وی گفت: واردات و صادرات کالا که مجاز باشد یا نه ،حجم و میزانی صادرات و واردات آن چه مقدار باشد، توسط دستگاه دولتی ذیربط تعیین میشود و گمرک آن را ثبت می‌کند و دستگاه‌هایی همچون دامپزشکی، غذا و دارو و استاندارد نیز بر کیفیت کالاها نظارت می‌کنند و این بسیار واضح و روشن است.
مصری بیان کرد: وقتی در بخشنامه‌هایی مسئله را از این پیچیده‌تر می‌کنیم، مانند شیوه‌نامه جدید صادرات دام زنده که در آن همه امور اعم مجوز دادن به افراد برای صادرات دام، نظارت بر خرید دام، صدورگواهی سلامت صادرات و غیره به دفتر مرکزی در تهران و نهاد واسطه آن در مرکز داده می‌شود، در حد اینکه یک نفر از تهران به شهرهای مختلف برود و بر خرید دام نظارت کند، یعنی بیاید بگوید از این روستایی نخرد، از او بخر و این زمینه را کاملا برای فساد و رانت فراهم کرده که در گذشته در موارد مختلف نمونه‌های فراوان آن‌را دیده‌ایم.
وی اظهار کرد: ما در همه استان‌های کشور سازمان جهاد کشاورزی، امور عشایری و دامپزشکی داریم که مسائل کنترل کیفیت و قرنطیه و... را می‌توانند انجام بدهند، چرا باید متقاضیان برای تشکیل پرونده و درخواست اخذ مجوز صادرات دام زنده به تهران بیایند و اختیارات کافی به دستگاه‌های زیرمجموعه در استان‌ها نمی‌دهند.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: متقاضیان برای یک مدرک مانند گواهی سلامت باید از مرز کشور تا تهران بروند که این آزار دهنده است.
مصری به ایجاد نهادهای واسطه مانند تعاونی روستایی و دیگر شرکت‌ها که اختیار صدور صادرات و واردات به آنها واگذار شده انتقاد کرد و گفت: این کار سبب ایجاد رانت شدید و دلالی می‌شود و چرا مانند مجوز صادرات مرغ و تخم‌مرغ آن‌را روشن و شفاف اعلام نمی‌کنید تا هر کسی توان داشت صادر کند و بازار بر حسب عرضه و تقاضا کنترل شود.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی از وزیر جهاد کشاورزی خواست که شیوه‌نامه صادرات دام زنده که از سال 91 تا ۹۶ در کشور اجرایی شده و همه از آن راضی بودند را بررسی کرده و اگر ایرادتی دارد اصلاح و آن‌را ابلاغ کند.
وزیر جهاد کشاورزی با قدردانی از نمایندگان مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی، اعلام کرد: موضوع این شیوه‌نامه جدید در سطح وزارت جهاد کشاورزی هر چه زودتر با حضور مسئولان مربوطه در یک جلسه بررسی می‌شود.

 

انتقاد به متضرر شدن صادرکنندگان دام کرمانشاه
محمد رشیدی، عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه در تماس تلفنی به وزیر جهاد کشاورزی گفت: چرا شیوه‌نامه صادراتی برای صادرات تخم‌مرغ ابلاغ نشده و چرا فردی در یک تعاونی از صادرکنندگان دام زنده استان‌ها مبالغ زیادی پول گرفته و هیچ خدمتی در مقابل ارائه نداده است.

 

تصميم‌گیری‌های بدون کسب نظر از بخش خصوصی دارای نقص است
رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه نیز در این جلسه عنوان کرد: صادرات دام زنده سال‌ها است دارای فراز و نشیب‌ها و چالش‌های فراوانی بوده است.
کیوان کاشفی به افزایش قیمت نهاده‌های دامی و کم شدن تقاضا برای گوشت قرمز اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون بخشنامه‌ای در خصوص آزاد شدن صادرات دام زنده (سبک و سنگین) صادر شده که البته با توجه به برداشته شدن ارز ترجیحی این مسئله قابل پیش‌بینی بود و اگر صادرات آزاد نمی‌شد، قطعا مشکلاتی در این حوزه به‌دنبال داشت.
کاشفی در خصوص بخش نامه آزاد شدن صادرات دام، گفت: در این بخشنامه صادرات دام زنده پرواری غیرمولد بدون عوارض مترتب از سوی دولت، مجاز اعلام و سقف تعداد دام زنده برای صادرات به معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی واگذار شده است.
وی افزود: مطابق این بخشنامه فرآیند اجرای صادرات به عهده معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی است و تشکل‌ها و اتحادیه‌ها در امر صادرات دام زنده در اولویت خواهند بود.
رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه گفت: البته شنیده‌های نگران‌کننده‌ای حاکی از این است که وزارت جهاد کشاورزی مسئله صادرات دام را به سازمان تعاون روستایی واگذار کرده و حتی تعاون روستایی این مسئله را به یک شرکت واسطه‌ای دیگر واگذار کرده است. همچنین تعاون روستایی سهمیه‌بندی برای اشخاص حقیقی و حقوقی قائل شده است که قطعا انحصار و مشکلاتی همچون گذشته به دنبال خواهد داشت.
رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه گفت:‌ همه امورات صادرات دام زنده به مرکز سپرده شده و این در حالی است که کارهای مربوط به صادرات دام زنده باید به استان‌ها سپرده شود.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران افزود: علی‌الظاهر این دستورالعمل‌ها در حال تهیه و اجرا است و این در حالی است که بند بند این دستورالعمل دارای اشکال است و اگر هر چه زودتر پیشنهادات و موارد بخش خصوصی اعمال نشود، قطعا در این مورد به مشکل برمی‌خوریم.
کاشفی معتقد است یکی از آفت‌های تصمیم‌گیری در کشور عدم نظرخواهی از بخش خصوصی است و باید قبل از صدور بخشنامه‌های اقتصادی از فعالان بخش خصوصی مرتبط، نظرخواهی شده و پیشنهادات آنان اعمال شود.

 

دستورالعمل جدید صادرات دام زنده شفاف نیست
ایرج صفایی، مدیر تعاون روستایی استان کرمانشاه اظهار کرد: دستورالعمل تازه ابلاغ شده یک شیوه اجرایی برای استان‌ها نیست و همه چیز در مرکز انجام می‌گیرد و ما فقط صادرکننده را به تهران ارجاع می‌هیم.
وی بیان کرد: هنوز به‌صورت شفاف به ما نگفته‌اند صادرات دام زنده چه مدارکی لازم دارد و ما با وجود اینکه استان مرزی هستیم، استان آخر شده و تولیدکننده ما در پیچ و خم کارهای اداری گرفتار شده و بهره نمی‌برد.
وی تاکید کرد: مسیر برای تولید کننده و صادر کننده باید تسهیل شود.

 

قیمت‌گذاری دستوری سود را به جیب دلالان می‌ریزد
نایب رئیس اتحادیه دام زنده کرمانشاه نیز در جلسه مذکور گفت: آقای مصری سال قبل یک جلسه برای رفع مشکلات صادرات دام زنده برگزار کرد و تا حدی مشکل حل شد.
ایرج نوری‌قیماسی گفت: صادرات کالا در کشور ما قانون دارد و دستورالعمل جدید باید بر این مبنا باشد و تجربه نشان داده هرگاه دولت ورود کرده و قیمت‌گذاری انجام شده، سود به جیب دلالان رفته است.
وی نامه آقای مصری را برای رفع مشکلات صادرکنندگان دام زنده در سطح کشور تاثیرگذار عنوان کرد.

 

صادرات باید به نفع صادرکنندگان باشد
رئیس شورای ملی نخود نیز در جلسه مذکور عنوان کرد: اگر قرار است صادرات انجام شود، باید به نفع همه ذی‌نفعان باشد که چنین نیست.
به گفته ناصر مرادی، صادرکنندگان دام زنده کرمانشاه مبالغی را سال قبل به شخصی پرداخت کردند و متضرر شدند و در وزارت جهاد کشاورزی، انجام کارها پیچیده است و به‌سختی انجام می‌شود.

 

لزوم اصلاح مشکلات شیوه‌نامه صادراتی جدید صادرات دام زنده
دبیرکل اتاق بازرگانی کرمانشاه نیز در این جلسه اظهار کرد: شیوه‌نامه فعلی صادرات دام زنده با ایراداتی همراه است.
مهندس پناهی گفت: برای صادرات و واردات در کشور قانون داریم و شیوه‌نامه‌های صادراتی باید براساس این قانون وضع شود.
وی خاطرنشان کرد: دستگاه‌های دولتی کالای مجاز و غیرمجاز و حجم و میزان آن را اعلام کنند و دستگاه هاى نظارتى مانند دامپزشكى ، قرنطينه ، استاندارد و غيره هم كيفيت و سلامت محصول را كنترل ميكنند و گمركات هم به عنوان دروازه بان اقتصادى كشور مراحل فوق را بازبينى و كنترل و اجازه خروج ميدهند.
هر گونه اعمال سليقه در اين فرايند خلاف قانون و مقررات صادرات و واردات خوهد بود.
دبیرکل اتاق بازرگانی کرمانشاه خواستار اصلاح مشکلات شیوه‌نامه صادراتی جدید صادرات دام زنده شد.

 

 

خواندن 209 دفعه