EN    AR    KU   
پنج شنبه, 20 مرداد 1401 15:42

عضو هیات رییسه اتاق ایران در نشست با آیت‌ الله محمدی عراقی: پیشنهاد تشکیل شورای وحدت و گفتگو برای توسعه استان کرمانشاه

کیوان کاشفی در نشست فعالان اقتصادی استان با آیت‌ الله محمدی عراقی، نماینده مردم شریف کرمانشاه در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه حضور ایشان در جمع فعالان اقتصادی به فال نیک میگیریم گفت: سالهای سال علمای بزرگ این دیار برای احکام الهی زحمت کشیدند و جا دارد یاد و خاطره حضرات آیات شهید اشرفی اصفهانی، حضرت آیت الله زرندی،کاظمی، حاج آخوند، آیت ا... نجومی، ممدوحی، شهید حاج بهاءالدین محمدی عراقی، حاج آقا بزرگ و... را گرامی بداریم.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران ادامه داد: در اتاق کرمانشاه جلسات مختلف و با موضوعات متفاوتی برگزار شده اما حضور آیت‌الله محمدی‌عراقی در جمع فعالان اقتصادی برای نخستین بار امروز رقم خورد و ایجاد این ارتباط بسیار برای ما مهم و قابل توجه است.
او میگوید: آیت‌الله محمدی‌عراقی به‌عنوان یکی از رجال بزرگ سیاسی و مورد وثوق مقام معظم رهبری است و باید از توان و ظرفیت های ایشان غافل نبود تا شاهد ثمرات آن به نفع مردم کرمانشاه باشیم.
کاشفی در ادامه اظهار کرد: بازار به معنای عام (از کسبه جز تا فعلان اقتصادی و بازرگانان و...) یک وحدت قدیمی با جامعه روحانیت داشتند و عمده ی تحولات از قبل از مشروطیت تاکنون ناشی از این تعامل و هماهنگی دوسویه بوده است.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران افزود: به نظر میرسد امروزه هم فعالان بخش خصوصی و هم جامعه روحانیت باید اولویت خود را از مسائل اجتماعی و فرهنگی بیشتر به سمت موضوعات اقتصادی سوق بدهند.
او در ادامه سخنانش میگوید: خطر فقر تهدیدی برای همه ما است. بخشی از این مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم‌های سخت سی ساله دشمنان است و بخشی نیز مربوط به قصوری است که در داخل نسبت به مسائل اقتصادی داشتیم و تورمی افسار گسیخته ایجاد شد که فقرا را فقیرتر و ثروتمندان را غنی‌تر کرد.
رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه نیاز به جراحی اقتصادی و کارهای عظیم در حوزه اقتصاد داریم، اذعان کرد: دولت سیزدهم کارهای بزرگی را شروع کرده و این اتفاق نخواهد افتاد مگر با تقویت سرمایه های اجتماعی.
کاشفی افزود: امروز روحانیت باید در این فضا زمینه سازی و کمک نماید تا به عنوان یک شتابدهنده، اقتصاد کشور را به سمت بهتر شدن پیش ببرد.
عضو هیات رئیس اتاق ایران در ادامه پیشنهاد مشخص تشکیل شورای وحدت و گفتگو را برای توسعه استان ارائه داد.
او میگوید: اتاق طرحی را آماده و تقدیم می نماید که به موجب آن بزرگان استان در قالب یک ساختار فراقوه ای و توسعه ای حول محور منافع استان بصورت منظم تشکیل جلسه داده و با احصاء منافع استان به صورت متفق و یک دل در مطالبه گری و تحقق آن تلاش نمایند.
کاشفی افزود: پیشنهاد میگردد اولین نشست این شورا محضر حضرت معصومه(ع) و در دفتر مقام معظم رهبری در قم و با میزبانی آیت الله عراقی برگزار گردد.
رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه این شورا متشکل از منتخبین مردم در خبرگان رهبری، مجلس شورای اسلامی، شورای اسلامی استان، امام جمعه اهل سنت کرمانشاه و مقامات از قوه قضائیه، امنیتی و بخش خصوصی خواهد بود، گفت: اعضای اصلی این شورا متشکل از آیت ا... علماء به عنوان ریاست شورا، استاندار کرمانشاه به عنوان دبیر شورا و مسئولیت دبیرخانه با اتاق بازرگانی پیشنهاد شده است.
او ادامه داد: امید است این رویداد مهم زمینه ساز تقویت برادری و همدلی و اتفاق برای مطالبه بدون تنازل بر سر منافع استان باشد.
کاشفی در پایان از طرف جامعه صنعت، معدن و تجارت و کشاورزی استان از حضور آیت‌الله محمدی‌عراقی تشکر کرد.

 

از پیشنهاد تشکیل شورای وحدت و گفتگو برای توسعه استان کرمانشاه استقبال میکنیم
آیت الله محمدی عراقی، نماینده مردم شریف کرمانشاه در مجلس خبرگان رهبری در این نشست با بیان اینکه استان کرمانشاه سرشار از منابع خدادادی است گفت: حق مردم کرمانشاه فقر و بیکاری نیست چرا که ریشه اکثر مشکلات این مسئله است.
وی ادامه داد: بخش خصوصی حلقه ی وصل مردم و دولت هستند و باید توجه ویژه به این بخش داشت.
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به سخنان گوهربار حضرت امام خمینی "کار مردم را به دست خود مردم بدهید"، افزود: ریشه ی بیشتر مشکلات ما به باور نداشتن مردم بر میگردد.
آیت الله محمدی عراقی از پیشنهاد تشکیل شورای وحدت و گفتگو برای توسعه استان کرمانشاه استقبال کرد و مقرر شد این خصوص مذاکرات و اقدامات لازم انجام گردد.

 

اجازه نمی دهیم کسی سر راه اشتغال سنگ اندازی کند
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی گفت: ساکت نخواهیم نشست و اجازه نمی دهیم که در کرمانشاهی که با مشکل اقتصادی و بیکاری دست و پنجه نرم می کند، کسی‌ بر سر راه اشتغالزایی سنگ اندازی کند.
ابراهیم عزیزی با تاکید بر اینکه فقر مرگی بالاتر از مرگ‌ واقعی است، گفت: باید آیات الهی را در تصمیم گیری ها و فعالیت های خود در نظر بگیریم تا بتوانیم به موفقیت برسیم.
وی بر عملی شدن اقتصاد مقاومتی تاکید کرد و گفت: با اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی تحریم های ظالمانه شکست می‌خورد و جمهوری اسلامی ایران در راس قله های پیشرفت قرار می‌گیرد.
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس اقتصاد مقاومتی را فرصت ساز توصیف کرد و اظهارداشت: اقتصاد مقاومتی یک جهاد مقدس است و هر کس که در این جهاد سنگ اندازی می کند باید مورد بازخواست‌ قرار گیرد.
عزیزی اشتغال را حق مردم دانست و تاکید کرد: به هیچ‌ عنوان سنگ اندازی و کار شکنی ها در مسیر ایجاد اشتغال پذیرفته شده نیست؛ باید هر آنچه در توان داریم به کار گیریم تا ریشه بیکاری کنده شود.
وی با اشاره به اینکه باید از منابع هدفمند سازی یارانه ها برای اشتغال استفاده کرد، گفت: با توجه به آمار بالای بیکاری، کرمانشاه بیشترین سهم را از هدفمندی یارانه ها ‌و تبصره ماده ۱۸ دریافت کرد.
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی گفت: افرادی که متقاضی استفاده از این تسهیلات هستند می توانند به راحتی در سامانه نام‌نویسی کنند و برای پرداختن به تولید از منابع هدفمندی یارانه ها بهره ببرند.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود اعلام کرد که با پیگیری های انجام شده قانون منطقه جنگی برای شاغلان و بازنشستگان استان اجرایی خواهد شد و منابع لازم برای آن تامین شده است.
این نماینده کرمانشاه در مجلس گفت: در بودجه کشور ۱۰ هزار میلیارد تومان هم برای طرح های گرمسیری و سردسیری در نظر گرفته و برای پترو پالایش آناهیتا، آب شرب کرمانشاه و ایجاد مسکن نیز اعتبارات قابل توجهی اختصاص داده شده است.

 

در تصمیم گیری‌ها از بخش خصوصی نظر سنجی شود
نایب رییس و سخنگو اتاق اصناف کشور با اشاره به اینکه بخش خصوصی در زمینه تصمیم گیری ها دخالت داده نمی شوند، گفت: در هر تصمیمی برای اقتصاد کشور باید از فعالان این عرصه نظر سنجی شود.
مجتبی صفایی اظهار داشت: امروز ما می بینیم که کرمانشاه در بسیاری از تصمیم گیری ها بخش خصوصی هیچ نقشی ندارد؛ نتیجه این دور نگه داشتن بخش خصوصی منجر به آشفتگی در بازار و اقتصاد استان می شود.
وی افزود: مردم کرمانشاه در کانون تصمیم گیری های کشوری نقش چندانی ندارند که این موضوع منجر به کاهش سهم این استان نسبت به دیگر استان‌ها شده است.
نایب رییس اتاق اصناف کرمانشاه با اشاره به اینکه آثار جنگ تحمیلی همچنان در استان وجود دارد، اظهارداشت: جنگ نه تنها آسیب های جدی به این استان زد بلکه منجر به عقب ماندن آن در عرصه توسعه کشور شد.

 

سرمایه گذاران مشوق می خواهند
رییس اتاق صنعت کرمانشاه نیز در این نشست با اشاره به اینکه کرمانشاه ۷۰۰ واحد صنعتی فعال دارد، گفت: کرمانشاه برای رسیدن به توسعه نیازمند ایجاد انگیزه و مشوق های سرمایه گذاری است تا ضمن‌ رسیدن به توسعه مشکل بیکاری نیز مرتفع شود.
جهانبخش شکری با اشاره به پنج گذرگاه مرزی کرمانشاه با کشور عراق اظهار داشت: متاسفانه این استان آنچنان که باید از ظرفیت های هم مرزی با کشور عراق بهره نمی‌برد.
وی افزود: شرکت های دانش بنیان استان کرمانشاه برای دریافت تسهیلات بانکی با مشکلات اساسی روبه رو هستند از این رو باید به آنها توجه شود.

 

بخش تعاون فراموش شده است
رییس اتاق تعاون نیز در این نشست با اشاره به اینکه بخش تعاون امروز در کشور به فراموشی سپرده شده است، گفت: در استان کرمانشاه به فعالیت های تعاونی و سرمایه گذاری های گروهی اهمیت چندانی داده نمی شود و مورد استقبال مردم نیست.
جلیل کرم افزود: بخش تعاون کرمانشاه با ورود به بخش صنعت ساختمان می تواند ضمن ایجاد رونق اقتصادی، بخشی از مشکلات بیکاری را نیز مرتفع کند.
وی عنوان کرد: ۳۲ تعاونی مرزنشین داریم که می توانند به راحتی در زمینه صادرات و واردات وارد شوند و زمینه رونق گذرگاه های مرزی را فراهم کنند.
رییس اتاق تعاون کرمانشاه نیز بر مشکلات مدیرتی در کرمانشاه اشاره و تاکید کرد که باید مدیران جهادی و توانمند در استان کرمانشاه به روی کار آیند.

 

بزرگترین دشمن کشور معضل بی کاری است
مرجانی، عضو خانه معدن کرمانشاه نیز با بیان اینکه قیر طبیعی، معادن با ارزشی در استان کرمانشاه است گفت: ایران جایگاه خوبی (رتبه دوم یا سوم) به لحاظ قیر طبیعی در استان دارد.
وی ادامه داد: بزرگترین دشمن کشور معضل بی کاری است و متاسفانه به دلیل تحریم های ظالمانه سرمایه گذاران خارجی و داخلی از سرمایه گذاری در بخش های مختلف خودداری میکنند چرا که امنیت لازم را ندارند.
مرجانی اعلام کرد: ذخایر قیر طبیعی در ایران یک میلیون و نیم تن است.

 

سجاد سنجابی، رئیس کانون کارآفرینی و رئیس انجمن ارگانیک کرمانشاه نیز با بیان اینکه باید با مسئولین همراهی و همدلی داشته باشیم گفت: اتاق بازرگانی کرمانشاه در حوزه های مختلف جلسات متعددی برگزار میکند و مسائل و موضوعات اقتصادی را به صورت کارشناسانه بررسی میکنند که جای تقدیر دارد.

 

سیستم بانکداری ما مزین به پسوند اسلامی است اما متاسفانه بسیاری از قوانین اسلامی در بانک ها رعایت نمیشود
در ادامه این نشست محمدصادق ساطعی، رئیس شرکت فن آوران توسعه صنعت غرب با انتقاد از وضع قوانین خلق الساعه و بدون کارشناسی در زمینه تجارت خارجی و همچنین قانون بازگشت ارز حاصل از صادرات عنوان کرد: هم اکنون شرکت ما با کمتر از یک سوم ظرفیت مشغول به کار است و ما برای استفاده از تمام ظرفیت شرکت نه نیاز به سرمایه در گردش داریم، نه تامین مواد اولیه و نه مشکلات بازاریابی و فروش. اما متاسفانه امنیتی در بحث قانون گذاری احساس نمیکنیم و این باعث میشود ما واحدهای خود را تعطیل کنیم.
وی ادامه داد: به نظر عدم توجه به جایگاه اتاق بازرگانی در زمان وضع قوانین و اجرای آن از دیگر مشکلات موجود در کشور است چرا که اتاق قدیمی ترین و جامع ترین تشکل بخش خصوصی است و نقش اتاق در بستر سازی برای حضور در بازارهای جهانی غیر قابل انکار است.
ساطعی اذعان کرد: سیستم بانک داری از دیگر مسائلی است که گیریبان گیر فعالان اقتصادی است.
او میگوید: سیستم بانکداری ما مزین به پسوند اسلامی است اما متاسفانه بسیاری از قوانین اسلامی در بانک ها رعایت نمیشود.
رئیس شرکت فن آوران توسعه صنعت غرب گفت: تاریخ گواه است که هر جا علما در کنار بازاریان و تجار قرار گرفته اند، منشا برکات و خدمات بوده و امیدواریم حضور آیت الله محمدی عراقی در جمع فعالان اقتصادی منشا خیر و برکات در استان باشد.
او در پایان پیشنهاد تشکیل یک دفتر ارتباطات فعالان اقتصادی در دفتر آیت الله محمدی عراقی را داد.

خواندن 263 دفعه آخرین ویرایش در شنبه, 22 مرداد 1401 14:07