EN    AR    KU   
چهارشنبه, 26 مرداد 1401 14:01

در نشست هم‌اندیشی توریسم سلامت تاکید شد: از تسهیل تردد گردشگران سلامت تا برقراری پرواز کرمانشاه_سلیمانیه

نشست هم‌اندیشی فعالان حوزه گردشگری سلامت اقلیم کردستان عراق و کرمانشاه برگزار شد.

بابک ترابی رئیس کمیسیون گردشگری اتاق کرمانشاه در ابتدای این نشست با اشاره به ظرفیت‌های متعددی که کرمانشاه در حوزه گردشگری سلامت دارد، گفت: با توجه به مراکز درمانی خوبی که در استان داریم، کرمانشاه این ظرفیت را دارد که خدمات تخصصی پزشکی و پیراپزشکی را به گردشگران عراق ارائه دهد.

وی معتقد است، استفاده از ظرفیت توریسم سلامت می‌تواند در زمان کوتاهی درآمدزایی قابل توجهی برای استان داشته باشد.

ترابی افزود: لازم است نمایندگان مراکز درمانی کرمانشاه در کوتاهترین زمان نشستی برای هماهنگی تعیین تعرفه خدمات توریسم سلامت داشته باشند.

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق کرمانشاه با بیان اینکه مراکز درمانی بخش خصوصی باید توریسم گردشگری را به عنوان یک کار اقتصادی ببینند، گفت: باید تلاش کنیم برای جذب گردشگران سلامت از استان‌های دیگر جا نمانند.

در ادامه داریوش پناهی دبیرکل اتاق کرمانشاه نیز با اشاره به تلاش اتاق کرمانشاه برای رونق توریسم سلامت، اظهار کرد: لازم است با کمک شرکت‌های فعال در زمینه گردشگری سلامت، همه امور بیمار حتی در زمینه انتقال بیمار تا مراکز درمانی پیگیری شود.

وی همچنین از پیگیری برای راه‌اندازی پرواز کرمانشاه به سلمانیه هم خبر داد و عنوان کرد: این پرواز در سال‌های گذشته راه‌اندازی شد اما به دلیل کمبود مسافر تعطیل شد و اکنون پیگیر از سرگیری مجدد آن هستیم.

دبیرکل اتاق کرمانشاه، معتقد است این امر به پیگیری سران دو کشور هم نیاز دارد.

پناهی همچنین بر لزوم تسهیل تردد گردشگران سلامت عراقی هم تاکید کرد.

وی ادامه داد: مراکز درمانی نیز باید نمایندگانی را به طور مستقیم برای ارتباط با گردشگران سلامت در نظر بگیرند.

در ادامه رئیس سندیکای کارکنان بهداشت اقلیم عراق نیز از جای خالی پرواز مستقیم بین اقلیم و کرمانشاه برای استفاده بهتر از خدمات گردشگری سلامت کرمانشاه یاد کرد.

جبار محمد رحیم از روابط دیرینه کرمانشاه و اقلیم عراق در همه زمینه‌های مختلف یاد کرد و افزود: مایل به تحکیم و گسترش این روابط هستیم.

وی با اشاره به ظرفیت‌های قابل توجه کرمانشاه در حوزه گردشگری سلامت، اظهار کرد: مایلیم از این خدمات استفاده بیشتری داشته باشیم.

رئیس سندیکای کارکنان بهداشت اقلیم عراق با تاکید بر لزوم سازماندهی شدن خدمات گردشگری سلامت، ادامه داد: مایلیم در این زمینه تفاهم‌نامه دو جانبه‌ای با کرمانشاه امضا شود.

محمد رحیم از معضل فعالیت‌های دلالی در حوزه گردشگری سلامت هم یاد کرد که تبعات منفی از جمله عدم دریافت خدمات مناسب و همچنین عدم بهره‌مندی مناسب مراکز درمانی کرمانشاه از ظرفیت توریسم سلامت را به همراه دارد و خواستار تلاش برای حل این معضل شد.

وی یکی دیگر از موانع گسترش توریسم سلامت را نیز نبود پرواز مستقیم از اقلیم خصوصا اربیل و سلیمانیه تا کرمانشاه دانست و افزود: طی کردن این بعد مسافت به صورت زمینی، برای گردشگران سلامت دشوار است.

وی خواستار حل این مشکل و برقراری پرواز مستقیم بین دو منطقه شد.

رئیس سندیکای کارکنان بهداشت اقلیم عراق همچنین بر لزوم گسترش همکاری بین دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و اقلیم عراق با هدف تربیت نیروی انسانی حوزه سلامت برای اقلیم عراق تاکید کرد.

وی همچنین خواستار حضور شرکت‌های تجهیزات پزشکی ایران و کرمانشاه در عراق شد.

محمد رحیم اشاره ای هم به راه‌اندازی مرکز پزشکی ایران در اقلیم عراق داشت و افزود: تقاضا داریم نمایندگانی از حوزه پزشکی و درمان کرمانشاه در آیین افتتاح این مرکز که در آینده نزدیک انجام می‌شود حضور داشته باشند.

نماینده دیگر اقلیم عراق مولود محمد احمد نیز در این نشست نیز با انتقاد از تعرفه بالای خدمات سلامت برای گردشگران سلامت که گاهی تا سه برابر تعرفه داخلی است، اظهار کرد: خواستار آن هستیم که خدمات بهتر با تعرفه مناسب ارائه شود.

وی همچنین بر لزوم تسهیل شرایط تردد برای گردشگران سلامت عراقی و حضور با خودروهای شخصی تا مراکز درمانی تاکید کرد.

 

در ادامه معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه نیز گفت: کرمانشاه از نظر تعداد آثار گردشگری ثبت شده استان سوم کشور است.

علی صابر از ظرفیت‌های متعدد کرمانشاه در حوزه گردشگری و آثار تاریخی یاد کرد و افزود: ۴۱۹۵ اثر شناسایی شده در استان داریم که شامل دو اثر ثبت جهانی، ۲۱۴۴ اثر تاریخی ملی۳۶ آثار طبیعی، ۳۱ آثار منقول و ۷۸ اثر معنوی است.

وی از وجود نزدیک به پنج هزار تخت اقامتی در استان یاد کرد که در قالب ۲۷ هتل، چهار هتل آپارتمان، ۱۹ مهمانپذیر، ۷۵ خانه مسافر، ۴۳ اقامتگاه بومگردی، ۳۳ واحد پذیرایی بین راهی و ... است.

وی ادامه داد: به علاوه در استان ۸۵ دفتر خدمات گردشگری و ۱۱۴ راهنمای گردشگری داریم.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه با اشاره به وجود ۵۰ منطقه نمونه گردشگری و ۱۴ روستای هدف گردشگری در کرمانشاه، تاکید کرد: این ظرفیت باعث شد کرمانشاه به عنوان میزبان رویداد جهانی گردشگری روستایی و اکوتوریسم در سال ۲۰۲۰ انتخاب شود که به دلیل شرایط بیماری کرونا به تعویق افتاد و در تلاشیم برای سال ۲۰۲۳ بار دیگر این میزبانی به ما واگذار شود.

صابر از ظرفیت‌های کرمانشاه در حوزه صنایع دستی هم یاد کرد و گفت: بیش از ۲۲ هزار و ۷۰۰ صنعتگر صنایع دستی در ۶۰ رشته فعال دارد.

وی عنوان کرد: در استان کرمانشاه ۱۲۰ مشاغل ملی و جهانی ثبت شده در حوزه صنایع دستی ، چهار شهرستان ثبت شده، چهار بازارچه دائمی و ۱۰۰ فروشگاه صنایع دستی داریم.
در ادامه دکتر دلیر یوسفی رئیس بیمارستان محمد کرمانشاهی نیز با اشاره به ظرفیت‌های متعدد کرمانشاه در حوزه درمانی، گفت: در کرمانشاه هفت بیمارستان دولتی و چند بیمارستان خصوصی فعال داریم.

وی ادامه داد: عمده این بیمارستان‌ها در زمینه خاص و تخصصی ارائه خدمات دارند.

به گفته یوسفی، کرمانشاه ظرفیت‌های متعددی در حوزه درمانی و توریسم سلامت دارد.

احمدوند نماینده دفاتر خدمات گردشگری نیز از وجود ۱۴ دفتر خدمات گردشگری با مجوز گردشگری سلامت در استان یاد کرد که با بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کرمانشاه همکاری دارند.

وی با بیان اینکه در نظر گرفتن خدمات توریسم سلامت نیازمند تدوین یک بسته است، افزود: این بسته باید خدمات جانبی مانند حمل و نقل، اسکان و در نظر گرفتن همراه و مترجم را شامل شود.

احمدوند عنوان کرد: بیمارانی که از کشورهای دیگر خصوصا عراق برای گردشگری سلامت به کرمانشاه مراجعه می‌کنند عمدتا در چهار رشته قلب، ارتوپدی، اعمال زیبایی و چشم مایل به دریافت خدمات هستند.

خواندن 165 دفعه