EN    AR    KU   
چهارشنبه, 26 مرداد 1401 14:21

در نشست هیات گردشگری سلامت اقلیم عراق با رئیس اتاق کرمانشاه مطرح شد: لزوم تسهیل تردد گردشگران سلامت عراقی به کرمانشاه

هیات فعالین گردشگری سلامت اقلیم عراق با رئیس اتاق کرمانشاه دیدار و گفت و گو کردند.
کیوان کاشفی رئیس اتاق کرمانشاه در این نشست که امروز (۲۶ مرداد) برگزار شد، با اشاره به اینکه گردشگران سلامت اقلیم از دیرباز برای دریافت خدمات درمانی به کرمانشاه مراجعه داشتند، افزود: اما مراجعات بیماران عراقی عمدتا به صورت انفرادی و سازماندهی نشده بود.
وی از پیگیری اتاق بازرگانی کرمانشاه برای ساماندهی گردشگری سلامت طی دو، سه سال اخیر خبر داد و اظهار کرد: بیمارستان‌های استان را مشتاق کردیم فضاهای ویژه‌ای برای گردشگران سلامت عراقی فراهم کنند.
به گفته رئیس اتاق کرمانشاه، هم اکنون کرمانشاه بلحاظ پزشکی و مراکز درمانی امکان پذیرش گردشگران سلامت و ارائه خدمات به آنها در همه زمینه‌های مختلف را دارد و می‌تواند همه نیازهای آنان را پوشش دهد.
کاشفی از اهمیت بعد اقتصادی گردشگری سلامت هم یاد کرد و افزود: کرمانشاه می‌تواند خدمات درمانی با کیفیتی به انداز امارات، ترکیه و ... اما با قیمت بسیار پایین‌تر را به گردشگران سلامت ارائه دهد.
وی سپس از چالش‌هایی که در حوزه گردشگری سلامت بین کرمانشاه و اقلیم عراق وجود دارد یاد کرد و گفت: یکی از مهمترین این چالش‌ها نبود ارتباط مستقیم بین دو طرف بود که امیدواریم با سفر هیات اقلیم عراق، این تعامل به صورت مستمر و دائمی برقرار شود.
کاشفی همچنین بر لزوم فعالیت شرکت‌هایی برای ارائه خدمات صفر تا صد خدمات به گردشگران سلامت تاکید و خاطرنشان کرد: تجربه موفق چنین کاری را بین تهران و بغداد داریم و باید این روند در کرمانشاه نیز برقرار شود.
معضل دیگری که در حوزه گردشگری سلامت کرمانشاه وجود دارد و کاشفی به آن اشاره کرد مشکلات حوزه حمل و نقل بود و یادآور شد: می‌توانیم این هماهنگی را ایجاد کنیم که گردشگران سلامت اقلیم بدون کمترین معطلی و از مسیر VIP زمینی وارد کرمانشاه شوند.
وی تاکید کرد: در بلندمدت نیز پیگیر برقراری پرواز کرمانشاه_ سلیمانیه هستیم که حتی اگر دو پرواز در هفته نیز برقرار شود پاسخگوی نیازهای حوزه توریسم سلامت خواهد بود.
به گفته رئیس اتاق کرمانشاه، ایرلاین های داخلی امکان و ظرفیت راه‌اندازی چنین پروازی را دارند.
وی در ادامه با بیان اینکه تعامل در حوزه پزشکی و توریسم سلامت با عراق را باید در سه حوزه مختلف پیگیری کنیم، گفت: بخش اول آموزش نیروهای متخصص برای اقلیم است که در این زمینه دانشگاه علوم پزشکی باید برنامه خود را مشخص کند.
کاشفی دومین بخش را ارائه خدمات به بیماران عراقی در کرمانشاه اعلام کرد و یادآور شد: برای این بخش دو کار اساسی باید انجام شود، اول اینکه در خود اقلیم پذیرش اولیه‌ای برای بیماران صورت بگیرد و بعد به کرمانشاه اعزام شوند و دوم اینکه برنامه ریزی برای انتقال بیمار عراقی از مرز تا مرکز درمانی کرمانشاه صورت بگیرد که بهتر است این کار از سوی خود مراکز درمانی باشد.
رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه نزدیک به ۹۰ درصد گردشگران سلامت عراقی با هدف اعمال جراحی به کرمانشاه می‌آیند، تاکید کرد: لازم است بیمارستان در طی مسیر بیماران را همراهی و خدمات پزشکی برای مسیر آنها در نظر بگیرد.
کاشفی سومین بخش تعاملات پزشکی با عراق را اعزام پزشکان ایرانی برای ویزیت بیمار در عراق اعلام کرد و گفت: تجربه موفقی در سال‌های گذشته در زمینه اعزام پزشکان متخصص چشم به کلار داشتیم و این کار اکنون می‌تواند برای سایر حوزه‌های تخصصی نیز انجام شود.
جبار محمد رحیم رئیس سندیکای کارکنان بهداشت اقلیم عراق نیز با اشاره به ظرفیت‌های متعددی که کرمانشاه در زمینه گردشگری سلامت دارد، اظهار کرد: تا کنون از وجود این ظرفیت‌ها بی اطلاع بودیم و این امر باعث شد آنطور که باید نتوانیم از خدمات توریسم سلامت کرمانشاه استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه پیش از این عمده بیماران عراقی شهرهای دیگر ایران از جمله تهران و ... را برای دریافت خدمات توریسم سلامت انتخاب می‌کردند، افزود: از این پس کرمانشاه اولویت اصلی ما در زمینه توریسم سلامت خواهد بود.
رئیس سندیکای کارکنان بهداشت اقلیم عراق از دو چالش مهم پیش روی برقراری توریسم سلامت بین کرمانشاه و اقلیم یاد کرد و ادامه داد: نخستین چالش نبود پرواز مستقیم به کرمانشاه است و چالش دیگر در زمینه ورود زمینی بیماران می باشد که لازم است شرایط برای ورود آنها تسهیل شود.
محمد رحیم همچنین خواستار تعامل بین کرمانشاه و اقلیم در زمینه آموزش نیروهای متخصص و فوق تخصصی حوزه پزشکی و پیراپزشکی شد و تاکید کرد: باید از ظرفیت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در این زمینه استفاده شود.
در ادامه محمد باقر حیدری رئیس نظام پزشکی استان کرمانشاه نیز با اشاره به اینکه کرمانشاه یکی از استان‌های با بیشترین آمار دانشجویان خارجی است، گفت: این آمادگی را داریم که در تمام زمینه‌های تخصصی به دانشجویان عراق و خصوصا اقلیم آموزش دهیم.
وی همچنین از آمادگی برای پذیرش بیماران عراقی در مراکز درمانی کرمانشاه و ارائه خدمات به آنها خبر داد و افزود: حتی این آمادگی را داریم که برای بیماران اورژانسی خدماتی را در مرز و شهرستان قصرشیرین ارائه دهیم.
در ادامه جلیل بالایی مدیر طرح و توسعه اتاق کرمانشاه نیز با اشاره به سفر کاری سه روزه هیات اقلیم عراق در کرمانشاه و بازدیدهایی که از مراکز درمانی و بیمارستان‌های استان داشتند، تاکید کرد: حمل و نقل و پرواز هوایی خواسته مهم هیات عراقی در زمینه گردشگری سلامت بود.
وی ادامه داد: به علاوه این هیات خواستار تسهیل در ورود گردشگران سلامت به کرمانشاه شدند.
بالایی با بیان اینکه هیات عراقی از خدمات درمانی که در کرمانشاه وجود دارد تا حدودی بی اطلاع بودند، افزود: امیدواریم این سفر کاری زمینه‌ای برای استفاده از ظرفیت های گردشگری سلامت کرمانشاه باشد.
بابک ترابی رئیس کمیسیون گردشگری اتاق کرمانشاه نیز از ظرفیت های کرمانشاه در حوزه توریسم سلامت یاد کرد و گفت: باید برنامه جامعی برای ارائه خدمات به گردشگران سلامت خصوصا در زمینه حمل و نقل، اسکان و ... داشته باشیم.

خواندن 281 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 26 مرداد 1401 14:25