EN    AR    KU   
یکشنبه, 06 شهریور 1401 17:41

در جلسه کمیسیون کشاورزی اتاق کرمانشاه تاکید شد: لزوم آزادسازی صادرات آخال حبوبات

جلسه کمیسیون کشاورزی اتاق کرمانشاه با موضوع صادرات آخال حبوبات برگزار شد.

در ابتدای این جلسه ناصر مرادی رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق کرمانشاه با اشاره به مازاد آخال حبوباتی که در کشور و کرمانشاه داریم، اظهار کرد: در گذشته این آخال سوزانده و یا به جایی دور از خرمن منتقل می‌شد اما با تلاش و پیگیری فراوانی بازارهای صادراتی برای این محصول خصوصا در کشورهای حاشیه خلیج فارس ایجاد شد.

وی ادامه داد: اما بدون کسب نظر از بخش خصوصی، از سال گذشته صادرات این محصولات ممنوع شد که این امر صدمه زیادی به تولیدکنندگان و صادرکنندگان زد.

به گفته نائب رئیس اتاق کرمانشاه، اواخر سال گذشته فقط برای یک ماه صادرات آزاد شد که در این مدت کوتاه نیز صادرکنندگان عملا کاری از پیش نبردند.

وی زمان کنونی که فصل برداشت محصول است را بهترین موعد برای آزادسازی صادرات آخال حبوبات دانست و خواستار آزادسازی صادرات این محصول شد.

مرادی این استدلال که ممکن است آخال حبوبات به مصرف داخل کشور برسد را نادرست دانست و گفت: اگر در داخل مصرف وجود دارد وزارت جهادکشاورزی خریداری آخال را انجام دهد.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق کرمانشاه اشاره ای هم به وضعیت صادرات آخال حبوبات داشت و خاطرنشان کرد: سالانه در کشور ۲۳۷ تا ۲۸۰ هزار تن آخال حبوبات تولید می‌شود که سالانه تنها چیزی نزدیک به ۳۰ هزار تن آن صادر می‌شود.

به گفته مرادی، ۹۰ درصد صادرات آخال حبوبات از طریق تولیدکنندگان کرمانشاه انجام می‌شود.

 

در ادامه داریوش پناهی دبیرکل اتاق کرمانشاه نیز با اشاره به مازاد آخال حبوبات، بر لزوم آزادسازی صادرات این محصول تاکید کرد و ادامه داد: برای دفاع از آزادسازی صادرات آخال باید حرف قانونی، منطقی و‌ اجرایی بزنیم.

نامبرده تاكيد نمود كه مكاتبات با مضمون واحدى توسط اتاق، كمیسيون كشاورزى و سازمان جهاد كشاورزى همراه مستندات تنظيم و در جلسه اى در وزارت كشاورزى با حضور ذينفعان اين خواسته به حق را مطالبه كنيم

عباسی معاون بازرگانی جهاد کشاورزی کرمانشاه نیز آزادسازی صادرات آخال حبوبات را نیازمند همصدایی بخش خصوصی، بخش دولتی و استفاده از ظرفیت نمایندگان مجلس دانست.

وی تاکید کرد: موافق آزاد شدن صادرات آخال با توجه به مازاد بودن آن هستیم.

به گفته این مسئول ، تصمیم گیری برای صادرات محصولات کشاورزی به طور مستقیم با تنظیم بازار داخلی ارتباط دارد و از همین رو گاهی شاهد ممنوعیت صادرات برخی محصولات هستیم.

وی در پایان تقاضا کرد موجودی دقیقی از وضعیت آخال دپو شده صادرکنندگان کرمانشاه به جهاد کشاورزی اعلام شود.

تولیدکنندگان و صادرکنندگان حاضر در این جلسه نیز به بیان مشکلات خود پرداختند.

خواندن 242 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 06 شهریور 1401 21:40