EN    AR    KU   
پنج شنبه, 10 شهریور 1401 11:03

در جلسه هشتاد و یکم کارشناسی شورای گفت و گو تاکید شد: لزوم توجه به آبخیزداری در کرمانشاه

هشتاد و یکمین جلسه کارشناسی شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه با موضوع آبخیزداری برگزار شد.

در ابتدای این جلسه داریوش پناهی دبیرکل اتاق کرمانشاه از ظرفیت شورای گفت و گو به عنوان یکی از مراجع قوی در استان یاد کرد که به ریاست استاندار و دبیری اتاق بازرگانی تشکیل می‌شود و بخش‌های مختلفی از هشت تشکل اقتصادی مهم استان تا مدیران دستگاه‌ها و ریاست دادگستری عضو آن هستند.

وی ادامه داد: شورای گفت و گو استان، این ظرفیت را دارد که با انعکاس موانع و مشکلات پیش روی فعالین اقتصادی به شورای گفت و گوی ملی به اصلاح قوانین و مقررات دست و پاگیر کمک کند.

به گفته دبیرکل اتاق کرمانشاه، پیش از آنکه جلسه شورای گفت و گوی استانی تشکیل شود، جلسات کارشناسی ذیل آن به منظور پخته کردن نظرات بخش خصوصی برگزار شده و خروجی کارشناسی شده آن به شورای گفت و گو می‌رود.

پناهی سپس از موضوع آبخیزداری یاد کرد که نسبت به اهمیتی که دارد آنطور که باید در استان مورد توجه قرر نگرفته و حتی اعتبارات کافی دریافت نکرده است.

وی معتقد است، در شرایط کنونی که در تمام کشور و استان کرمانشاه با خشکسالی مواجهیم، آبخیزداری کمک بسزایی به مدریت منابع آبی حاصل از بارندگی‌ها خواهد کرد.

در ادامه رمضان رویین تن مشاور کشاورزی اتاق کرمانشاه نیز با بیان اینکه امروز آب به چالش اصلی کشور تبدیل شده؛ از اهمیت آبخیزداری هم در مدیریت آب باران و هم جلوگیری از سیل یاد کرد.

وی افزود: در شرایطی که در سال های اخیر همواره با کاهش بارندگی مواجه بودیم، اما خسارات جدی هم از سیل دیدیم.

رویین تن  سپس آمار و ارقامی هم از وضعیت بارش ها در ایران ارائه کرد و گفت: در شرایطی که در دنیا به طور میانگین 700 تا 800 میلی‌متر بارندگی داریم این میزان در ایران یک سوم دنیا یعنی بین 240 تا 250 میلی متر است.

به گفته مشاور کشاورزی اتاق کرمانشاه، در کنار این امر میزان تبخیر نیز در ایران نزدیک به سه برابر دنیا است.

وی با بیان اینکه حدود به 57 درصد از اراضی و خاک کشور شیب دار است، این موضوع را در مدیریت منابع آبی بسیار اثرگذار دانست.

رویین تن خاطرنشان کرد: کرمانشاه هم شرایط مشابهی در کشور دارد و اگر به موضوع ابخیزداری در استان توجه شود نسبت به وضعیت کنونی که در طی سال 2.4 میلیارد مترمکعب آب در اختیار داریم، منابع آبی بیشتری در اختیار ما خواهد بود.

مشاور کشاورزی اتاق کرمانشاه معتقد است، آب حاصل از باران یکی از بهترین آب هایی که می تواند به کمک تامین آب استان بیاید.

رضا حق پرست کارشناس دیگر حوزه کشاورزی نیز با بیان اینکه ایران از دیرباز کشوری بوده که در منطقه خشک قرار داشته، اظهار کرد: در گذشته مردم شیوه مناسب رفتار با کم آبی را می دانستند و وجود قنات های متعدد در کشور گواهی بر این مدعا است.

وی ادامه داد: اما امروز رفتار مردم در کشور با بخش آب مانند کشوری پر آب است نه کشوری خشک.

حق پرست در نظر گرفتن بودجه ای برای آموزش و تغییر فرهنگ مردم حتی در شیوه تغذیه را نیز برای کمک به مدیریت آب ضروی دانست.

به گفته این کارشناس، اکنون در کشور با بحران کم آبی مواجهیم که از صد جنگ هم خطرناک است و باید با همراهی مردم شیوه رفتار را نسبت به این وضعیت تغییر دهیم.

سیروس صفری معاون آبخیزداری و منابع طبیعی استان کرمانشاه نیز با بیان اینکه در کرمانشاه اقداماتی برای آبخیزداری انجام شده ، عنوان کرد: یکی از مهمترین این اقدامات طرح مدیریت جامع است که دو نقطه در استان به عنوان پایلوت این موضوع انتخاب شدند.

وی ایجاد چاه های جذبی را نیز اقدامی موثر برای آبخیزداری و همچنین مهار آب های سطحی و جلوگیری از سیل دانست.

صفری معتقد است، برای انجام اقدامات آبخیزداری به همکاری و مشارکت جدی مردم هم نیاز است.

وی اشاره‌ای هم به اعتبارات قطره چکانی حوزه آبخیزداری کرد و افزود: این اعتبارات باعث شده تنها بتوانیم مطالعات  آبخیزداری را برای حدود 900 هزار هکتار از زمین های استان انجام دهیم که به دلیل کمبود منابع برخی از این مطالعات نیز قدیمی شده است.

به گفته معاون آبخیزداری استان، با این اعتبارات تنها می توان آبخیزداری را برای حدود 21 هزار هکتار از اراضی استان در طی سال عملیاتی کرد.

در ادامه سجاد سنجابی عضو کانون ملی خبرگان کشاورزی نیز خواستار استفاده از نظرات بخش خصوصی در حوزه آبخیزداری شد.

وی از هدر رفت آب در بخش کشاورزی هم یاد کرد و گفت: امور آب باید نظارت بیشتری در زمینه برداشت از چاه‌ها داشته باشد.

در ادامه این جلسه سایر صاحب نظران دیگر نیز دیدگاه خود در حوزه آبخیزداری را مطرح کردند و مقرر شد ضمن جمع بندی دیدگاه ها، جلسه دیگری با حضور نماینده شرکت آب منطقه ای برگزار شود.

خواندن 172 دفعه