EN    AR    KU   
پنج شنبه, 10 شهریور 1401 11:20

برگزاری نشست رفع موانع صادرات کلینکر در اتاق کرمانشاه

نشست بررسی مشکلات صادرات کلینکر و رفع وموانع پیش روی آن در اتاق کرمانشاه با حضور دبیرکل اتاق، ناظر گمرکات استان، نماینده دستگاه‌های مربوطه و جمعی از فعالین صنعت سیمان برگزار شد.

در ابتدای این نشست داریوش پناهی دبیرکل اتاق کرمانشاه با بیان اینکه امروز صادرکنندگان و تولیدکنندگان برای صادرات کالاهای خود با مشکلات فراوانی مواجهند، گفت: دستگاه‌های مربوطه  باید تلاش کنند شرایط برای فعالیت صادرکنندگان تسهیل شود.

وی از همراهی خوب گمرک کرمانشاه با صادرکنندگان علی رغم محدودیت هایی که از نظر فنی و پرسنلی دارد یاد کرد و افزود: با وجود این همچنان انتظار همکاری بیشتری از گمرک داریم.

دبیرکل اتاق کرمانشاه سپس به موضوع صادرات کلینکر اشاره کرد و با بیان اینکه اکنون صادرات سیمان به عراق تقریبا متوقف شده، عنوان کرد: این امر ناشی از خودکفا شدن عراق در تولید سیمان است و در چنین شرایطی اعمال محدودیت از سمت طرف عراقی برای واردات سیمان منطقی و طبیعی است.

پناهی خاطرنشان کرد: از آنجاییکه فلسفه راه‌اندازی بسیاری از صنایع سیمان در کشور بعد صادراتی آن بوده و اکنون با محدودیت صادرات مواجهیم، واحدها به سمت صادرات کلینکر روی آوردند که در این بخش با چالش هایی مواجهند.

وی یکی از مهمترین این چالش‌ها را تعیین ماهیت کلینکر صادراتی دانست که لازم است آزمایشگاه معتمد استاندارد و گمرک در مرز فعالیت داشته باشد و عنوان کرد:  به علاوه خواسته دیگر فعالین صنعت سیمان در نظر گرفتن یک محوطه بارانداز در مرز برای دپو کلینکر صادراتی بود.

دبیرکل اتاق کرمانشاه معتقد است، صادرات کلینکر نیز ممکن است مانند سیمان فرصت محدودی داشته باشد و برای همیشه امکان صادرات آن را نداشته باشیم پس لازم است از فرصت فعلی استفاده کنیم.

پناهی همچنین تسهیل در رویه‌های صادرات، تخلیه و بارگیری و افزایش ساعت کاری مرز را موضوعی دانست که تنها در اختیار استان نیست و همکاری طرف عراقی را هم نیاز دارد.

بختیار رحمانی پور ناظر گمرکات استان کرمانشاه نیز با بیان اینکه آنالیز تعیین ماهیت کلینکر و خاک صادراتی به دلیل قانون حفاظت از خاک و حساسیت هایی که درباره صادرات خاک وجود دارد صورت می گیرد، گفت: این امر در اختیار گمرک نیست و عمدتا از سوی جهاد کشاورزی و وزارت صمت مدیریت می شود.

وی از اعلام آمادگی گمرک برای همکاری با واحدهای صنعتی برای استقرار آزمایشگاه همکار در مرز خبر داد و عنوان کرد: در زمینه ایجاد محوطه برای کامیون های صادراتی کلینکر نیز آماده همکاری هستیم.

مرادی نماینده استاندارد نیز با بیان اینکه صنایع سیمان استان تا کنون مشکلی از نظر عدم انطباق استاندارد نداشتند، گفت: این دو واحد نیاز چندانی به آنالیز تعیین ماهیت ندارند.

بهرامی یکی از نمانیدگان صنعت سیمان نیز خواستار تسهیل گری در صادرات کلینکر و خصوصا تردد کامیون های حمل بار برای جلوگیری از معطلی و خواب آنها شد.

وی همچنین درخواست کرد آزمایشگاه همکار برای تعیین ماهیت کلینکر و فرآورده های مشابه دیگر با همکاری استاندارد و گمرک در مرز مستقر شود.

خواندن 158 دفعه