EN    AR    KU   
چهارشنبه, 16 شهریور 1401 14:32

هشتاد و دومین جلسه کارشناسی شورای و گو دولت و بخش خصوصی با موضوع بررسی مشکلات زنبورداران برگزار شد.

دکتر بیژن رضایی مشاور دبیرخانه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه در این نشست ابتدا اشاره‌ای به قابلیت‌های شورای گفت و گو داشت و از آن به عنوان یکی از قدرتمندترین شوراها در استان یاد کرد که به ریاست استاندار و با حضور نمایندگان بخش خصوصی، مدیران کل دستگاه ها، نمایندگان مجلس، نمایندگان دستگاه قضا و ... تشکیل می شود.

وی از قدرت این شورا برای اصلاح قوانین و رویه‌های یاد کرد و افزود: در برخی موارد که امکان اصلاح مشکلات در استان وجود نداشته باشد موضوع به شورای گفت و گوی ملی ارجاع می‌شود.

رضایی از اقدامات قابل توجه صورت گرفته در کرمانشاه با پبگیری‌های این شورا خبر داد و افزایش سطح تراکم پروانه‌های ساختمانی از 60 به 75 درصد برای اولین بار در کرمانشاه و آزاد شدن صادرات دام زنده را از مهمترین آنها برشمرد.

وی تاکید کرد: نکته مهم لازم الاجرا بودن مصوبات شورای گفت و گو برای همه دستگاه ها است.

مشاور دبیرخانه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی کرمانشاه سپس به مشکلات زنبورداران از جمله پایین بودن قیمت عسل، وجود عسل تقلبی و ... اشاره کرد و یادآور شد: برای حل این مشکلات باید از طریق اصلاح قوانین و مقررات و رویه‌های ساختاری اقدام کنیم.

قادری به نمایندگی از زنبورداران نیز به به بیان مشکلات این حوزه پرداخت و پایین بودن قیمت عسل، وجود عسل تقلبی و حتی عسل آلوده به مواد شیمیایی و دارو در بازار، آفات زنبورعسل و ... را از مهمترین این موارد برشمرد.

وی با بیان اینکه ایران از نظر کلنی های زنبورعسل جایگاه سوم تا پنجم دنیا را دارد، افزود: اما متاسفانه از نظر تولید عسل رتبه هشتم دنیا را داریم و این در حالی است که باید جایگاه بهتری را کسب می کردیم.

به گفته قادری، ایران هشت درصد کلنی های زنبورو پنج درصد تولید عسل دنیا را در اختیار دارد.

وی تاکید کرد: اما متاسفانه از نظر سایر فرآورده های زنبورعسل عملکرد قابل قبولی نداریم.

نماینده زنبورداران با انتقاد از اینکه بخش دولتی صنعت زنبورداری را به حال خود رها کرده، خواستار رسیدگی به مشکلات این بخش شد.

قادری راهکار برون رفت از این وضعیت را طرح تحول در صنعت زنبورداری اعلام کرد که می تواند جوابگوی 80 درصد مشکلات موجود باشد.

رمضان رویین تن مشاور کشاورزی اتاق کرمانشاه نیز در این نشست زنبورعسل را نمادی از سلامت محیط زیست دانست و به ارزش های آن اشاره کرد.

وی ادامه داد: زنبور عسل علاوه بر تولیداتی که دارد، از طریق گرده افشانی به حفظ تنوع زیستی کمک بسزایی می کند.

 در ادامه سایر فعالین صنعت زنبورعسل نیز به بیان مشکلات خود پرداختند.

خواندن 95 دفعه