EN    AR    KU   
جمعه, 22 مهر 1401 09:26

در نشست رایزن اقتصادی ایران در استانبول با فعالان اقتصادی استان تاکید شد: کمک به تسهیل ورود کالاهای کرمانشاه به بازار ترکیه

نشست فعالان اقتصادی کرمانشاه با رایزن اقتصادی ایران در استانبول برگزار شد.

هدف اين نشست اشنايى بيشتر رايزن منتخب ايران در تركيه با ظرفيتهاى توليدى استان و كمك به بازاريابى براى محصولات صادراتى کرمانشاه در بازار تركيه و همچنين اشنايی و تسهيل در ورود محصولات استان به بازار تركيه بود.

در ابتدای این نشست داریوش پناهی دبیرکل اتاق کرمانشاه با اشاره به روند رو به رشد اقتصاد ترکیه، گفت: این کشور بنا دارد تا سال ۲۰۳۳ جز ۱۰ اقتصاد برتر جهان باشد.
وی ادامه داد: میزان تولید ناخالص داخلی این کشور در سال ۲۰۲۱ به ۸۰۲ میلیارد دلار  رسیده و درامد سرانه این کشور نیز در همین سال ۳۱ هزار دلار بوده است.
پناهی از پیشتازی ترکیه در حوزه گردشگری هم یاد کرد که بنا دارد به پنجمین مقصد گردشگری جهان تبدیل شود.
وی میزان صادرات ایران به ترکیه در سال گذشته را نیز شش میلیارد دلار اعلام کرد که ۱۲.۵ درصد کل صادرات ایران به جهان بوده است.

در ادامه رایزن اقتصادی ایران در استانبول نیز گفت: پتانسیل اینکه صادرات ایران به ترکیه را به ۱۵ میلیارد دلار در سال برسانیم وجود دارد.
کامران داوری نیکو از ترکیه به عنوان کشور همسایه کهن و باستانی ایران یاد کرد که در طول تاریخ مراودات دو کشور فراز و نشیب‌های فراوانی داشته است و افزود: خاک ترکیه دروازه ورود ایران به بازارهای مرفه اروپا است و این کشور در چهار راه تاریخ و تجارت قرار گرفته است.
وی با اشاره به موقعیت استراتژیک ترکیه که با دو همسایه اروپایی و شش کشور آسیایی همسایه است، از روند رو به شتاب اقتصاد این کشور هم یاد کرد که در سال‌های اخیر جز ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان قرار داشته است.
دبیر میز ترکیه با بیان اینکه ترکیه در سال ۲۰۲۰ به یازدهمین اقتصاد دنیا و چهارمین اقتصاد دنیا تبدیل شده،  افزود: این کشور در زمینه صنایعی از جمله صنایع غذایی، نساجی و پوشاک، فولاد، صنایع شیمیایی، پتروشیمی ،سیمان، اتومبیل و قطعات خودرو، الکترونیک، استخراج معادن، چوب و کاغذ پیشتاز است.
داوری نیکو به وضعیت مبادلات تجاری دو کشور هم اشاره کرد و با بیان اینکه میانگین ۱۰ ساله صادرات ایران به ترکیه حدود ۲.۵ تا ۲.۷ میلیارد  دلار بوده، خاطرنشان کرد: این میزان در سال ۱۳۹۹ حدود ۲.۵ میلیارد  دلار و با جهش ۱۴۷ درصدی در سال گذشته به حدود شش میلیارد دلار رسید و بعد از سال‌ها تراز تجاری ایران با ترکیه مثبت شد.
به گفته داوری نیکو، در پنج ماهه امسال نیز تراز تجاری بین ایران و ترکیه تقریبا سر به سر بوده و میزان مبادلات تجاری دو کشور ( واردات و صادرات) به حدود ۵.۳ میلیارد دلار رسیده است.
وی معتقد است، این ظرفیت را داریم که میزان صادرات ایران به ترکیه را به ۱۵ میلیارد دلار تا سال ۱۴۰۴ افزایش دهیم.
رایزن اقتصادی ایران در استانبول سپس به تنوع اقلام تجاری بین دو کشور هم اشاره کرد که کالاهای وارداتی از ترکیه بیش از ۲۶۰۰ قلم وکالاهای صادراتی به این کشور  از ایران ۹۱۰  قلم بوده است.
داوری نیکو عمده کالاهایی که ترکیه وارد کرده را شامل مواد نفتی، گاز طبیعی، اوره، محصولات پتروشیمی، روغن نفتی، طلا، پنج فلز اساسی و ... دانست و تاکید کرد: عمده کالاهایی که ترکیه به ایران صادر کرده نیز شامل نهاده‌های اولیه خوراک و غذا بوده است.
دبیر میز ترکیه با بیان اینکه در استان کرمانشاه نیز در نیمه اول امسال ۲۵۶ میلیون دلار کالا به ترکیه صادر شده، اوره، الکیل، کاشی، شیشه ایمنی و ... را از مهمترین این کالاها برشمرد.
به گفته وی، در این مدت کرمانشاه ۲.۷ میلیون دلار کالا نیز از ترکیه وارد کرده که عمدتا قطعات صنعتی، وسایل آشپزخانه و خانه‌داری و ... بوده است.

در ادامه این نشست فعالان اقتصادی به بیان پرسش‌هایی درباره بازار ترکیه و نحوه تعامل با تجار این منطقه پرداختند.

خواندن 178 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 22 مهر 1401 09:49