EN    AR    KU   
سه شنبه, 26 مهر 1401 09:04

عضو هیات رئیسه اتاق کرمانشاه تاکید کرد: لزوم حرکت به سمت صادرات محصولات کشاورزی فرآوری شده

نایب رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه با اشاره به اهمیت صادرات محصولات کشاورزی خصوصا برای محصولاتی که تولید مازاد آنها را داریم، گفت: باید به سمت صادرات محصولات کشاورزی فراوری شده برویم و از خام فروشی محصولات کشاورزی فاصله بگیریم.
حیدر کدیور در آستانه روز ملی صادرات (29 مهر) محصولات کشاورزی و میوه و تره‌بار را از جمله محصولاتی دانست که سهم بسزایی در سبد صادراتی استان دارد و عنوان کرد: اگرچه صادر کردن محصولات کشاورزی به سود تولیدکنندگان و اقتصاد استان است اما به دلیل برخی از مشکلاتی که اکنون وجود دارد، آنطور که باید از مزایای این صادرات بهره‌مند نمی‌شویم.
وی یکی از مهمترین مشکلاتی که اکنون پیش روی صادرات محصولات کشاورزی وجود دارد را خام فروشی این محصولات دانست و عنوان کرد: با این روند نه تنها ارزش افزوده کمتری از صادرات عاید ما می‌شود، بلکه صادرات محصولات خام، ضایعات فراوانی هم دارد.
عضو هیات رئیسه اتاق کرمانشاه با بیان اینکه گاهی شاهد صادرات محصولات کشاورزی از جمله گوجه، سیب زمینی، پیاز، هندوانه و ... بیش از نیاز بازار عراق به این کشور هستیم، تاکید کرد: این امر باعث می‌شود در برخی موارد کالاهای ما برگشت بخورد و به دلیل اینکه گروه میوه و تره بار جز مواد سریع الفساد محسوب میشوند، ضایعات و زیان اقتصادی ایجاد کند.
کدیور معتقد است، چنانچه این محصولات به صورت فرآوری شده صادر شود نه تنها ارزش افزوده بیشتری ایجاد می کند بلکه مکان خراب شدن این محصولات نیز بسیار کمتر است. به علاوه با ایجاد واحدهای فرآوری اشتغالزایی قابل توجهی نیز در استان ایجاد می‌شود.
وی یکی دیگر از معضلات صادرات محصولات کشاورزی را نداشتن برنامه مدون برای میزان و زمان صادرات این محصولات دانست و با بیان اینکه گاهی شاهدیم یک محصول بیش از اندازه و گاهی کمتر از نیاز به سمت بازارهای صادراتی از جمله عراق می‌رود، اضافه کرد: این روند نه تنها گاهی باعث برگشت خوردن بار از مرز می‌شود بلکه باعث نوسانات قیمت در بازار داخل کشور هم می‌شود.
نایب رئیس اتاق کرمانشاه یکی دیگر از ملزوماتی که برای صادرات محصولات کشاورزی به آن نیاز داریم را فراهم کردن زیرساخت های لازم از جمله انبار، سوله و خصوصا سردخانه در نزدیکی مرزها برای دپو محصولات کشاورزی اعلام کرد.
کدیور افزود: فراهم کردن این زیرساخت ها می تواند با مشارکت بخش خصوصی نیز صورت بگیرد.
وی همچنین در زمینه صادرات محصولات کشاورزی به موضوع مصرف آب آنها نیز اشاره و تصریح کرد: با توجه به بحران کم آبی که با آن مواجهیم، باید از صادرات محصولات آب بر فاصله بگیریم و به سمت صادرات سایر محصولات برویم.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی کرمانشاه از جای خالی بسته بندی و برندسازی برای صادرات محصولات کشاورزی هم یاد کرد و ادامه داد: متاسفانه اکنون عمده محصولات به صورت فله ای صادر می‌شود که یک نقص است.
امید است با ایجاد زمینه مناسب در راستای برند سازی و بسته بندی با کیفیت و استاندارد، بازارهای صادراتی بیشتر و ارزآوری مناسب تری در این حوزه دست پیدا کنیم.

 

خواندن 79 دفعه