EN    AR    KU   
سه شنبه, 26 مهر 1401 10:31

یک فعال صنعت قطعه‌سازی مطرح کرد: راهکارهایی برای ورود قطعه سازان ایران به بازارهای صادراتی دنیا  

یک فعال صنعت قطعه سازی با اشاره به ظرفیت‌های فراوانی که در صنعت قطعه سازی خودرو ایران وجود دارد، بر لزوم صادراتی کردن قطعات خودرو تولیدی در کشور تاکید کرد و گفت: مهمترین لازمه این امر دسترسی قطعه سازان به تکنولوژی روز و ماشین آلات مدرن برای افزایش توان رقابت است.
علی مومیوند در آستانه روز ملی صادرات (29 مهر) صادرات قطعات خودرو را از چند جنبه حائز اهمیت دانست و عنوان کرد: صادرات قطعه علاوه بر ارزآوری و رونق اقتصادی که برای کشور به همراه دارد، به اقتصاد خود واحدهای قطعه سازی نیز کمک شایانی خواهد کرد.
وی گفت: از طریق صادرات است که می‌توانیم محصولی را که با ریال تولید کردیم در بازارهای جهانی به دلار بفروشیم.
رئیس هیات مدیره شرکت مارپیچ باختر ورود به بازارهای جهانی که به صورت رایگان در اختیار ما قرار دارد را محلی برای کسب درآمد پایدار برای شرکت‌های قطعه سازی دانست و تاکید کرد: قطعا واحدهایی که صادرات محور هستند از تکانه‌های اقتصادی هم کمتر تاثیر می‌پذیرند.
مومیوند معتقد است، در شرایطی که برخی قطعه سازان به دلیل مطالبات میلیاردی که از خودرو سازان دارند دچار زیان انباشته و ضعف شده‌اند، صادرات قطعه می‌تواند کمک بسزایی به رونق این واحدها داشته باشد.
وی با بیان اینکه ایران ظرفیت صادرات قطعه خودرو به کشورهای مختلف را از بعد دانش و تکنولوژی دارد، تاکید کرد: در کشورهای اطراف ما، به جز روسیه و ترکیه کشور دیگر علم تولید خودرو را ندارد و چون ما بخش زیادی از راه را طی کردیم مسیر هموارتری داریم.
این فعال اقتصادی دسترسی به بازارهای صادراتی مانند عراق، افغانستان، پاکستان و ... را نیز بواسطه فاصله نزدیک، از دیگر مزیت‌های صادراتی برای قطعه سازان خودرو ایران دانست.
مومیوند تاکید کرد: چنانچه صادرات قطعات خودرو رونق بگیرد، واحدهای قطعه سازی کشور هم فعال شده و علاو بر نیازهای داخل می‌توانند نیازهای کشور همسایه را نیز پوشش دهند.

نیازمند راه‌اندازی کنسرسیوم از قطعه‌سازان برای صادرات هستیم
این فعال صنعت قطعه سازی با اشاره به نحوه فعالیت شرکت‌های قطعه‌سازی خودرو که در کشور فعال هستند، افزود: تعدادی از این واحدها به صورت مستقیم و غالب این واحدها به صورت غیرمستقیم صادرات دارند، بگونه‌ای که قطعات تولیدی خود را از طریق شرکت‌هایی از جمله"سایپا یدک" و ... صادر کرده ازاین طریق به بازارهای جهان خصوصا کشورهایی مانند عراق، سوریه و ... دسترسی دارند.
وی در ادامه صادرات قطعات خودرو را نیازمند ملزوماتی دانست که یکی از مهمترین آنها توانمندی و قدرت خود واحدهای تولید قطعات خودرو است و خاطرنشان کرد: اکنون واحدهای بزرگی داریم که صادرات را انجام می‌دهند اما صادرات برای واحدهای کوچکتر دشوار است.
به گفته این فعال صنعت قطعه سازی، ورود شرکت‌های کوچکتر قطعه سازی به بازارهای جهانی می‌تواند از طریق تجمیع این واحدها از طریق ایجاد یک کنسرسیوم میسر شود.


جای خالی ماشین آلات مدرن در صنعت قطعه سازی ایران
مومیوند یکی دیگر از ملزومات ورود به بازارهای جهانی را توان رقابت قطعات خودرو تولید ایران هم از بعد قیمت و هم کیفیت دانست و یادآور شد: اگر کیفیت قطعات خودرو تولید ایران بهبود یابد، به راحتی این پتانسیل را داریم که به بسیاری از بازارهای جهانی وارد شویم.
این تولیدکننده گفت: برای این منظور نیازمند آن هستیم که به دانش و تکنولوژی روز و ماشین آلات مدرن دسترسی داشته باشیم.
وی اضافه کرد: قطعا برای تولید قطعات خودروی سال 2022، باید دستگاه‌ها و ماشین آلات سال 2022 را داشته باشیم و نمی‌توان با ماشین آلاتی که 10، 20 سال از عمر آنها می‌گذرد کاری پیش برد.
این فعال صنعت قطعه سازی با اشاره به وجود رقبای توانمند در منطقه مانند ترکیه و ... ، افزود: برای اینکه بتوانیم با این کشورها رقابت کنیم نمی‌توانیم با ماشین آلات مستهلک قدیمی کار را پیش ببریم.
رئیس هیات مدیره شرکت مارپیچ باختر معتقد است، شرایط تحریم بر محدودیت واردات ماشین آلات مورد نیاز صنایع قطعه سازی بی تاثیر نبوده است و بسیاری از شرکت‌ها حاضر نیستند به ایران ماشین آلات بفروشند و یا این کار با هزینه دو چندان از طریق واسطه‌ها انجام می‌شود که صرفه اقتصادی ندارد.
مومیوند با بیان اینکه مسئولیت اصلی برای تسهیل این شرایط بر عهده دولت است که امکان واردات ماشین آلات را میسر کند، اظهار کرد: البته در نظر گرفتن تسهیلات ارزان قیمت برای واردات و خریداری کردن ماشین آلات خارجی نیز به قطعه سازان کمک می‌کند.

لزوم حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی
وی حضور قطعه‌سازا ن در نمایشگاه‌های بین‌المللی جهان و معرفی توانمندی‌های ایران در این زمینه را نیز حائز اهمیت برشمرد و افزود: تجربه موفق این موضوع را در نمایشگاه دو ماه قبل روسیه داشتیم که در قالب هیاتی متشکل از فعالان صنعت خودرو کشور و کرمانشاه به همراه وزیر صنعت در این نمایشگاه حضور داشتیم و خوشبختانه قراردادهای خوبی نیز برای شرکت‌های ایرانی منعقد شد.
رئیس هیات مدیره شرکت مارپیچ باختر از دولت درخواست کرد حتما پاویون اختصاصی برای شرکت‌های قطعه سازی ایران در نمایشگاه‌های بین‌المللی در نظر بگیرد و البته یارانه نیز از سوی سازمان توسعه تجارت برای کاهش هزینه شرکت‌ها جهت حضور در نمایشگاه در نظر گرفته شود.

واحدهای قطعه سازی به سمت تولیدات "های تک" بروند
مومیوند به ملزوماتی که خود واحدهای تولید کننده قطعات باید به آن توجه داشته باشند نیز اشاره کرد و افزود: یکی از مهمترین این موارد تولید محصولات با کیفیت بالا و قیمت تمام شده پایین است.
وی افزود: از سوی دیگر باید به سمت تولید و صادرات قطعات خودرو های تک برویم که کشورهای دیگر امکان چندانی برای تولید آن ندارند و تنها در این صورت است که می‌توانیم در بازارهای جهانی حرف برای گفتن داشته باشیم، زیرا قطعات معمولی را خیلی از کشورها می‌توانند تولید کنند.
به گفته این فعال اقتصادی، با صادر کردن قطعات خودرو های تک، می‌توان راه را برای صادرات سایر انواع قطعات خودرو نیز هموار کرد.
مومیوند توجه به سلیقه و خواسته‌های بازار هدف صادرات را نیز بسیار مهم دانست که لازم است تولیدکنندگان و صادرکنندگان قطعات خودرو به آن توجه داشته باشند.
رئیس هیات مدیره شرکت مارپیچ باختر با بیان اینکه باید از طریق بازاریابی اصولی و مدرن باید سمت بازارهای جدید در جهان نیز برویم، گفت: اخیرا محموله‌هایی به سمت بازارهای جدید مانند ارمنستان رفته و باید این روند را گسترش دهیم.
وی یکی دیگر از ملزومات صادرات قطعه خودرو را در نظر گرفتن شبکه خدمات پس از فروش در بازارهای صادراتی دانست .

 

خواندن 81 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 26 مهر 1401 10:34