EN    AR    KU   
چهارشنبه, 27 مهر 1401 10:15

دکتر مهدی علیزاده: قوانین خلق الساعه، مهمترین مانع صادرات است

شرکت توسعه صنایع چاپ و بسته بندی کرمانشاه یکی از صنایع برتر و صادراتی کرمانشاه است که بارها طی سالیان متمادی، از صادرکنندگان برتر استان کرمانشاه بوده است.
با نزدیک شدن روز ملی صادرات (29 مهر)، گفت و گویی با دکتر مهدی علیزاده برمی مدیرعامل این مجموعه داشتیم.

** لطفا اشاره‌ای به اهمیت صادرات در دو جنبه، هم برای اقتصاد کشور و استان و هم برای بقا و پایداری خود بنگاه اقتصادی داشته باشید.

*گسترش تجارت بین المللی از دیرباز مورد توجه کشورهای صنعتی کنونی بوده است و بی شک کشوری در این میان از سایرین گوی رقابت را خواهد برد که رشد اقتصادی بالاتر و در نتیجه تراز تجاری مثبت تری داشته باشد.
رشد اقتصادی بالا به دلیل اینکه منجر به کاهش بسیاری از آسیب¬های اجتماعی از جمله فقر و توزیع نامناسب درآمدها می¬گردد به عنوان یک هدف سیاستی مهم مورد نظر اکثر کشورها می¬باشد از این باب گسترش صنایع هر استان از جمله صنایع غیر نفتی همچون موتور محرکه برای صنایع عمل کرده و منتج به گسترش مشاغل مرتبط با آن و تبع آن کاهش فقر و افزایش سطح رفاه در استان خواهد شد.

 

** مهمترین چالش‌های کنونی که در حوزه صادرات با آن مواجهیم چیست و چه راهکارهایی را پیشنهاد می‌دهید؟

*این مطلب به نوعی سوال کلیشه ای در هر گفت گو تبدیل شده است و متاسفانه نتایج دخالت غیر کارشناسی شده در هر قسمت از صنایع کشور به خوبی هویدا می باشد.
همانطور که همواره توضیح داده ام مهم ترین مانع عمده پیش روی صنایع تولیدی قوانین خلق الساعه بدون هیچ نظر کارشناسی می باشد مسلما در صورت بهبود همین مورد بسیاری از صنایع از ورته تهدیدات پیرامون رهایی می یابند و نیازی به هیچ گونه پشتیبانی دولتی نخواهند داشت.
در بحث صادرات، یکی از مشکلات اصلی صنایع بزرگ خصوصی بعد از تحریم های خصمانه ایالات متحده بر علیه کشور عزیزمان ایران، سیاست های دولت برای تامین ارز کشور از سال 97 با تکیه بر صادرات بخش خصوصی است، تغییر قوانین و ارائه ارز حاصل از صادرات با قیمت ارز نیمایی در سامانه در سال های اخیر همزمان با افزایش قیمت مواد اولیه که به شدت متاثر از قیمت ارز هستند موجب بروز مشکلاتی جدی برای صادرات گردیده است. به گونه¬ای که قیمت مواد اولیه در سال¬های 97 و 98 کمتر از قیمت های جهانی بوده و صادرات با ارز نیمایی را توجیه پذیر کرده بود، در سال های 99، 1400 و همچنین در سال جاری افزایش قیمت مواد اولیه در سطح قیمت های جهانی و بعضا بالاتر از آن ها امکان صادرات با ارز نیمایی را بسیار کاهش داده به گونه ای که هیچ صرفه و سودی نخواهد داشت.
در تکمیل این موضوع نحوه ی محاسبه ی قیمت محصول صادراتی توسط تولیدکنندگان ایرانی به صورت تبدیل بهای تمام شده ی ریالی به ارز (نیمایی یا آزاد) خواهد بود که در حال حاضر ضریب نیمایی قابلیت رقابت را در عرصه های بین المللی به صفر رسانده است.
با اینکه دستور رئیس جمهور مبنی بر بازگشت ارز به قیمت سنا به صرافی های مجاز گامی مثبت در جهت رفع تعهد ارزی محسوب می شود اما شیوه ی اجرای آن مبنی بر اظهار ارز به صورت اسکناس در مبادی ورودی کشور عملا غیر ممکن بوده و در صادرات با حجم بسیار کم قابل انجام است. برای صادرات در حجم متوسط و بالاتر این شیوه کاربرد نداشته و نیازمند بازنگری است. پیشنهاد می شود برای این منظور کانال ارتباطی بین صرافی های کشور مقصد و صرافی های مجاز داخلی برقرار شود تا ارسال از این طریق صورت پذیرفته و رفع تعهد در سامانه بانک مرکزی صورت پذیرد.
یکی دیگر از مشکلات در حوزه صادرات عدم وجود حمل یکسره تا مقصد می باشد، بنا به هردلیلی بارهای صادراتی باید دوبار بارگیری و تخلیه شوند و دلیل آن نیز تعویض وسیله حمل ونقل در مبادی ورودی کشورها است. اگر شرایطی فراهم شود که به اصطلاح منجر به ترانزیت محصولات گردد در درجه اول هزینه حمل ونقل تا مقصد به شدت کاهش می یابد و در گام دوم منجر به افزایش کیفیت بار ارسالی به مقصد می گردد.
و مشکل دیگر که منجر به کاهش کیفیت صادرات محصولات می گردد عدم وجود بسترهای مناسب چه تجهیزات حمل و نقل و چه ساختار فیزیکی مناسب در مبادی ورودی در پایانه های مرزی طرفین می باشد که بهبود و رفع این دو مورد جز با گفتگوهای بین المللی از طریق مراجع ذیصلاح امکان پذیر نمی باشد.

 

**چشم اندازه صادرات کشور را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ با توجه به سیاست‌های داخلی و بین‌المللی که اکنون داریم.
*بنا به گزارش رسانه ها در شهریور ماه امسال، تراز تجاری کشور بیش از یک میلیارد دلار منفی بوده و این آمار نشان میدهد ایران در تحقق برنامه افزایش صادرات به کشورهای همسایه و منطقه به هیچ وجه موفق نبوده است. بنابراین اولین تهدید در توسعه صادرات را می توان تورم داخلی نامید که در این مدت، بهطورمستقیم بر تولید اثرگذار بوده و علت اصلی آن نیز ناشی از نوسانات شدید نرخ ارز بوده که مستقیما بر نرخ تمامشده کالاها و محصولات اثرگذار است. که با توجه به نبود زیرساخت¬های فنی لازم و عدم حمایت های صحیح دولت از بخش خصوصی حتی با وجود کیفیت و رقابت پذیر بودن محصولات نمی توان چشم انداز روشن و رو به رشدی برای صنایع داخلی از جمله صنایع غیرنفتی که در سال های سخت تحریم به نوعی جبران کننده ضعف صادرات نفتی بوده اند متصور شد.

 

**لطفا معرفی هم از شرکت توسعه صنایع چاپ و بسته بندی کرمانشاه داشته باشید

*شرکت توسعه صنایع چاپ و بسته بندی کرمانشاه در سال ۸۳-۸۲ به ثبت رسیده واز آغاز فعالیت شرکت همکاری با بزرگترین نامهای تجاری ومهمترین شرکتها تولیدی در صنوف مختلف را تجربه نموده است.این شرکت در زمینی به مساحت ۶۰۰۰۰ متر مربع جهت تولید انواع ورق و کارتن های دو لایه، سه لایه و پنج لایه و انواع میکروفلوت ها با چاپ پنج رنگ به صورت کارتن آمریکایی – کارتن دایکاتی – سینی چاپدار و بدون چاپ – سینی بسته بندی های اتوماتیک وغیره در واحد کارتن سازی ، انواع کارتن های لمینتی در بخش لمینت و تولید انواع جعبه های مقوایی با چاپ افست و چاپ یووی تا پنج رنگ – پوشش ورنی و یووی به همراه عملیات تکمیلی نظیر برش و دایکات – پنجره چسبانی وجعبه چسبانی ( ساده- لاکباتم-چهار گوشه و شش گوشه) بی شک یکی از پویاترین و پیشروترین شرکت ها در زمینه چاپ و بسته بندی می باشد که با برخورداری از تجهیزات و ماشین آلات مورد استفاده دراین شرکت مطابق با آخرین تکنولوژی های پیشرفته جهانی ظرفیت بالغ بر ۱۰۰۰۰۰ تن در سال را فراهم آورده است که در حدود نیمی از محصولات تولید شده در شرکت مقصد صادراتی داشته که اغلب صادرات شرکت به کشور عراق می¬باشد.
در حال حاضر در این شرکت 406 نفر به صورت مستقیم و تعداد 1500 نفر به صورت غیر مستقیم مشغول به کار هستند.

 

خواندن 70 دفعه