EN    AR    KU   
چهارشنبه, 27 مهر 1401 13:40

عضو هیات نمایندگان اتاق کرمانشاه مطرح کرد: تجار و بازرگانان، شتابدهنده صادرات

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی کرمانشاه معتقد است، تجار و بازرگانان نقش بسزایی در شتابدهی به صادرات دارند.
جمشید رستمی به مناسبت روز ملی صادرات (29 مهر) از نقش مهم تجار به عنوان حلقه واسط اصلی صادرات یاد کرد و افزود: بدیهی است که همه تولیدکنندگان امکان اینکه به صورت مستقیم وارد چرخه صادرات شوند را ندارند و این تجار و بازرگانان هستند که کالای آنها را وارد بازارهای جهانی می‌کنند.
وی ادامه داد:عوامل مختلفی باعث می‌شود که تولیدکنندگان نیاز داشته باشند از ظرفیت تجار برای صادراتی کردن کالای خود استفاده کنند که یکی از مهمترین آنها شناخت دقیق تجار از بازارهای هدف صادراتی بواسطه سال‌ها تلاش و فعالیت است.
عضو هیات نمایندگان اتاق کرمانشاه با بیان اینکه بسیاری از تجار به خوبی سلیقه، خواست و نیاز بازار را هدف را می‌شناسند، تاکید کرد: از سوی دیگر تجار قدیمی و باسابقه معمولا تعاملی خوب با طرف مقابل در بازار صادراتی دارند که حاصل شناخت و اعتماد دو طرفه چندین ساله است و این امر به گسترش مناسبات تجاری کمک شایانی می‌کند.
وی اظهار کرد: به علاوه در بسیاری از مواقع تجار تسلط کافی به قوانین و مقررات بازارهای هدف و نحوه عقد قراردادها با طرف مقابل دارند.
رستمی اضافه کرد: بواسطه همین فعالیت ها، همواره بخش قابل توجهی از سهم صادرات متعلق به فعالیت تجار و بازرگانان بوده است.
وی با گلایه از سیاست‌های غیرکارشناسی که طی سال‌های اخیر لطمه جدی به فعالیت تجار و بازرگانان وارد کرده، یادآور شد: متاسفانه این روند باعث شده تجار سابقه دار و توانمندی که چند دهه در مرزها فعالیت داشتند از کار کنار بروند و فقط عده‌ای معدود باقی ماندند.
عضو هیات نمایندگان اتاق کرمانشاه سیاست های ارزی خصوصا بازگشت ارز را یکی از عوامل اصلی محدود کردن فعالیت تجار دانست که صدمه جدی به صادرات نیز وارد کرده است.
رستمی معتقد است، این تصور که اگر فعالیت صادرات به صورت مستقیم به خود تولیدکنندگان سپرده شود برای بازگشت ارز صادراتی موثرتر است، بسیار اشتباه می‌باشد.
وی با اشاره به اینکه برخی تولیدکنندگان خصوصا تولیدکنندگان کوچک و متوسط حتما برای صادرات به فعالیت بازرگانان نیاز دارند، خاطرنشان کرد: قطعا حوزه تولید و تجارت دانش و علم خاص خود را دارد و قرار نیست یک تولیدکننده به هر دوی آن مسلط باشد.
عضو هیات نمایندگان اتاق کرمانشاه تداوم این سیاست ها و تضعیف تجار را باعث صدمه جدی به صادرات دانست و خواستار تسهیل شرایط برای تقویت فعالیت تجار شد.

خواندن 80 دفعه