EN    AR    KU   
پنج شنبه, 05 آبان 1401 09:03

موضوع صادرات از مرز پرویز خان نیاز به پیگیری دارد | واگذاری فاز دوم منطقه آزاد قصرشیرین باید تعیین تکلیف شود.

نشست بررسی فعالیت های تجاری و اقتصادی در مرز رسمی پرویزخان و منطقۀ آزاد قصرشیرین که با حضور دکتر شهریارحیدری نماینده محترم شهرستانهای قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب در مجل شورای اسلامی برگزار شد.

 
کیوان کاشفی عضو هیات رئیسه اتاق ایران در این نشست با اشاره به افول صادرات در دو سال اخیر در مرز پرویزخان گفت: بر خلاف سال های پیشین که معمولا مرز پرویزخان رتبه اول صادرات به عراق را در کشور داشت، اخیرا شاهد کاهش صادرات از این مرز هستیم.
او ادامه داد: بخشی از مشکلات صادرات این مرز مربوط به مسائل و قوانین داخلی کشور است و برخی از مسائل باید از طریق برون مرزی حل شود.
رئیس اتاق کرمانشاه خاطرنشان کرد: بیش از 6 سال است که هیچ ملاقاتی بین استانداران شهرهای همرز عراق با کرمانشاه صورت نگرفته و این در حالی است که پیش تر بسیاری از مسائل و مشکلات صادرات و مرزها در این دیدارها حل و فصل می شد.
او یادآور شد: جاده 140 کیلومتری کلار تا سلیمانیه سالهاست در دست اقدام است و به نظر کارشکنی هایی در این بین در حال انجام است.
 
کاشفی در ادامه به منطقه آزاد قصرشیرین اشاره و اذعان کرد: پیش تر زمین های منطقه آزاد قصرشیرین به برخی سرمایه گذاران واگذار شده و البته با تمام نقدی که به بخشی از این واگذاری ها داریم؛ معتقدیم باید هر چه سریعتر وضعیت فعالیت سرمایه گذاران در این منطقه تعیین تکلیف شود.
او افزود: حدود 70 قطعه زمین به سرمایه گذاران واگذار شده و حتی در جلساتی با ریاست دادگستری کرمانشاه برخی مسائل آنان مرتفع شده، اما موضوع به طور کامل حل و فصل نشده است.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران معتقد است که باید به سرمایه گذاران در این منطقه مجوزهای لازم داده شود تا ظرف یکی دو سال پروژه ها و واحدهای تولیدی را راه اندازی نمایند.
او میگوید فعالیت و راه اندازی تاسیسات سرمایه گذاران در این منطقه فرصتی برای رونق و شتابدهنده ای برای توسعه صادرات استان است.


داریوش پناهی، دبیر کل اتاق کرمانشاه در این نشست با اشاره به روند کاهشی صادرات از مرز پرویزخان به ارائه راه کارهایی برای حل مشکلات این مرز پرداخت.
او تعیین تکلیف فازدوم طرح جامع پرویزخان و تعیین تکلیف طرح جامع مرزهای رسمی سومار، شوشمی و شیخ صله را از راه کارهای کشوری برای رونق صادرات مرزها اعلام کرد و گفت: بیش از یکسال است که طرح جامع این نقاط مرزی در استان تهیه و پس از جمع بندی به وزارت راه و شهرسازی و معاونت مربوط ارسال شده است اما همچنان مغفول مانده است.
دبیر کل اتاق کرمانشاه میزان اختلاف عوارض دریافتی در مرزهای اقلیم و بخش عربی عراق را از دیگر عامل رکود مبادلات تبیین کرد و گفت: مطالبه ی ما تسهیل در تعیین و پرداخت عوارض ورود کالا به عراق مانند سایر مرزها در بخش عربی است.
پناهی در ادامه به عوامل داخلی موثر در افزایش تبادلات مرزها اشاره کرد و گفت: ساماندهی امور مربوط به اداره انبارهای گمرک، استقرار استاندارد و آزمایشگاه کالاهای نفتی و سوخت یا آزمایشگاه همکار، استقرار کامل گارد گمرک برای انجام امور حاکمیتی، همکاری پلیس راهور برای ممانعت از ازدحام و پارک خودروهای سواری و بیمه کارگران از جمله این موارد هستند.
او میگوید: تخصیص زمین مناسب در محوطۀ گمرکی برای ایجاد دفاتر تجاری بازرگانان در مرز برای انجام امور تجاری را ضروری خواند و گفت: این دفاتر می توانند با نقشه تیپ و متحد الشکل و در شأن بازرگانان کشورمان طراحی و احداث گردند.
پناهی در پایان گفت: تعیین تکلیف وضعیت قاچاق سوخت از مواردی است که باید پیگیری و حل و فصل گردد.
خواندن 136 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 05 آبان 1401 13:54