EN    AR    KU   
پنج شنبه, 05 آبان 1401 17:52

بعد از ۲۷ سال هنوز از بی نظمی در مرز پرویزخان صحبت می شود

شهریار حیدری در جلسه اتاق بازرگانی کرمانشاه که با حضور کیوان کاشفی،  عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، گفت: سال ۷۵ مرز پرویزخان شروع به‌کار کرد به عنوان بازارچه و بعد از ۲۷ سال هنوز از بی نظمی و بی ثباتی صحبت می‌شود و متولی مشخصی ندارد.

وی با بیان اینکه ۲ بار آیین نامه برای ساماندهی امور مرز صادر شد، افزود: پس از صدور آیین نامه‌ اعلام کردند گمرک متولی نیست و سازمان حمل و نقل و پایانه‌ها باید متولی باشد که این نیز پس از مدتی محقق نشد و تغییر کرد.

نماینده مردم قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پیشنهاد دادیم فرماندار در شهرستان و استاندار در استان متولی امور مرز باشند.

وی با اشاره به اینکه گاهی دستگاه‌ها آیین‌نامه‌ مغایر با هم تدوین می‌کنند، تصریح کرد: برای فاز دوم طرح جامع پرویزخان قرار بود بودجه تخصیص داده شود.

وی این موضوع را مورد یادآوری قرار داد که تا سال ۸۷ حدود ۵۲ درصد صادرات کشور از پرویزخان صورت می‌گرفت که رو به کاهش رفت و گفت: استقرار قرنطینه نباتی چرا باید بدون ارائه خدمات، مستقر شود و این موجب گلایه فعالان اقتصادی قصرشیرین شده است که در این مورد با وزیر جهاد کشاورزی صحبت می‌کنم.

نماینده مردم قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی متذکر شد: طرف عراقی نسبت به روان نبودن امورات صادرات و واردات در مرزهای ما انتقاد داشتند و در سفر به کشور عراق در مورد مرزها رایزنی با مقامات کشور همسایه انجام شد.

حیدری با بیان اينکه در مرز عراق ۱۰ هزار شرکت خارجی فعال شده که قابل توجه است و اگر ما تدبیر نکنیم، عقب می‌افتیم، عنوان کرد: اتاق بازرگانی بدون پشتوانه دولت نمی‌تواند موفق شود که در این مورد باید توجه داشت ترکیه با تمام توان از تجار خود حمایت می‌کند.

حیدری خاطرنشان کرد: هر ۶۰ کیلومتر یک مرز فعال با عراق در استان کرمانشاه وجود دارد که بالاترین ظرفیت با عراق است و لازم است دولت اقدامات مناسبی انجام بدهد تا مرزها رونق بگیرد و موانع تجارت مرتفع شود، البته مقرر شده کارگروه مشترکی بین ایران و عراق تشکیل شود که تاکید من حضور اتاق بازرگانی کرمانشاه در جلسات این کارگروه بوده است. همچنین مقرر شد عوارض یک‌بار بابت صادرات در عراق اخذ شود.

وی گفت: منطقه آزاد قصرشیرین در صورتی که درست راه‌اندازی شود، بهترین منطقه آزاد کشور است و این به‌دلیل موقعیت جغرافیایی این منطقه است و می‌تواند ناجی بیکاری استان باشد.

خواندن 86 دفعه