EN    AR    KU   
شنبه, 21 آبان 1401 10:29

رئیس شورای ملی نخود خواستار شد؛ وحدت رویه صادرکنندگان آخال حبوبات برای کوتاه شدن دست دلالان

رئیس شورای ملی نخود توافق صادرکنندگان آخال حبوبات را موجب ایجاد رویه واحد و کوتاه شدن دست دلالان بیان کرد.

ناصر مرادی در جلسه صادرات کاوه و آخال حبوبات، گفت: نزدیک یک‌سال درگیر رفع ممنوعیت صادرات بودیم و پیگیری از طرف شورای نخود و مهندس کاشفی، عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران انجام شد که بخشی از آن در سطح ملی انجام شد که این پیگیری‌ها قابل تقدیر است.

رئیس شورای ملی نخود با اشاره به موضوع خشکسالی و برخی نظرات مبنی بر کمبود علوفه (نهاده دامی) همچون جو، ذرت و سویا، افزود: این موضوع به آخال حبوبات مرتبط نبود، چراکه مصرف داخلی ندارد و صادرات آن موجب ایجاد اشتغال و ارزآوری است.

مرادی با بیان اينکه محدودیت صادرات آخال حبوبات رفع شده، تصریح کرد: در صورت ادامه ممنوعیت آخال حبوبات، صادرات پاکستان و روسیه جایگزین صادرات ما می‌شد.

وی از برآورد ۲۳۰ تا ۲۸۰ هزار تن سالانه آخال حبوبات در کشور خبر داد و گفت: میانگین صادرات این قلم در سال‌های قبل ۳۰ هزار تن بوده است که این میزان صادرات نگرانی در مورد امکان ایجاد کمبود در داخل ایجاد نمی‌کند و همچنین باید متذکر شد آخال حبوبات کالای اساسی نیست و کمبود داخلی در این زمینه نداریم.

این فعال اقتصادی ساماندهی اقدامات لازم برای صادرات آخال حبوبات را مورد تاکید قرار داد و بیان کرد: باید خودمان تا حد ممکن دست به کار شویم و همه توقعات نباید معطوف به دولت باشد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه سهولت صدور یا تمدید کارت بازرگانی صادرکنندگان آخال حبوبات را موجب ساماندهی امور و کوتاه شدن دست دلالان و کنترل قیمت‌ها دانست و گفت: با توافق فعالان این عرصه می‌توان کارها را با رویه واحد پیش برد تا صادرکنندگان متضرر نشوند.

مرادی خاطرنشان کرد: تلاش کردیم صادرات آخال حبوبات از طریق کرمانشاه انجام شود و منتظر پاسخ جهاد کشاورزی در این زمینه هستیم.

وحدت رویه صادرکنندگان برای استمرار ثمربخش صادرات آخال حبوبات

دبیرکل اتاق بازرگانی کرمانشاه گفت: استمرار ثمربخش مسیر صادرات آخال حبوبات نیازمند همراهی و تعامل صادرکنندگان این کالا است.

مهندس داریوش پناهی در جلسه صادرات آخال حبوبات اظهار کرد: شروع هر کاری با فراز و نشیب همراه است و در زمینه آخال حبوبات، نخستین گام، لغو ممنوعیت صادرات بود که انجام گرفت.

وی ادامه موفق مسیر صادرات آخال حبوبات را نیازمند همراهی و تعامل صادرکنندگان این کالا دانست و افزود: حفظ بازار هدف موضوع بسیار مهمی است که در این زمینه به موضوعاتی همچون هزینه‌ها، برگشت ارز و روند کار باید دقت کرد.

دبیرکل اتاق بازرگانی کرمانشاه از انجام اظهار محموله صادراتی در گمرک کرمانشاه خبر داد و افزود: این اقدام موجب تسهیل ترخیص کالا می‌شود.

پناهی تشکل‌ها و اتحادیه‌ها را حافظ منافع فعالان اقتصادی دانست و گفت: در صدور کارت بازرگانی برای صادرکنندگان آخال حبوبات تا حد ممکن تسهیل انجام می‌گیرد.

وی به صادرکنندگان آخال حبوبات پیشنهاد داد سه نفر را به‌عنوان نماینده خود برای ایجاد وحدت رویه انتخاب کنند.

دبیرکل اتاق بازرگانی کرمانشاه گفت: آقای ناصر مرادی پیگیری مستمری برای صادرات آخال حبوبات و دام و جلوگیری از واردات نخود انجام داد که قابل تقدیر است.

پیشنهادات و جمع بندی جلسه؛

ایجاد وحدت رویه در بین صادرکنندگان آخال حبوبات برای کوتاه شدن دست دلالان

ضرورت همکاری ترخیص‌کنندگان وصادرکنندگان جهت حفظ منافع طرفین

جلوگیری از افزایش قیمت‌های غیرمتعارف توسط ترخیص کاران

انتخاب نمایندگانی از بین صادرکنندگان برای سهولت در تصمیم گیریو مذاکرات و پیگیری ها

خواندن 84 دفعه