EN    AR    KU   
یکشنبه, 22 آبان 1401 13:50

درهشتاد و چهارمین جلسه کارشناسی شورای گفت‌وگوی کرمانشاه بررسی شد: مشکلات واحدهای تولید فوم ساختمانی استان

هشتاد و چهارمین جلسه کارشناسی شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی کرمانشاه با موضوع بررسی مشکلات واحدهای تولیدکننده فوم ساختمانی برگزار شد.

در ابتدای این جلسه داریوش پناهی دبیرکل اتاق کرمانشاه از ظرفیت شورای گفت‌وگو برای پیگیری و حل و فصل مشکلات بنگاه‌های اقتصادی و واحد‌های تولیدی یاد کرد و گفت: این مشکلات ابتدا در جلسات کارشناسی مطرح شده و پس از بحث و بررسی و تبادل نظر موضوع، درصورت تشخیص به شورای گفت‌وگوی استان ارجاع می‌شود.

وی با بیان اینکه مصوبات شورای گفت‌وگو برای دستگاه‌ها لازم‌الاجرا است، ادامه داد: مسائلی که از اختیار استان خارج باشد به شورای گفت‌وگوی ملی ارجاع شده و با حضور مدیران ارشد کشور درباره آن تصمیم‌گیری می‌شود.

دبیرکل اتاق کرمانشاه سپس از مشکلات واحد‌های پلی استایرن یا فوم‌های ساختمانی یاد کرد که اکنون با چند چالش مهم مواجهند.

پناهی با تاکید بر لزوم رفع موانعی که پیش روی فعالیت این واحدها است، اظهار کرد: عدم توجه به مسائل و اعمال روش های سختگیرانه به واحدهای تولید فوم استان در بخش کنترل کیفیت باعث رکود فعالیت وتعطیلی این واحدها شده  و درخواست‌هایی که در این زمینه وجود دارد به استان‌های دیگر سرازیر شود.

در ادامه آرش شادفر رییس انجمن صنعت ساختمان کرمانشاه نیز با بیان اینکه دنیا به سمت ساختمان‌های پایدار و دوست‌دار محیط زیست حرکت کرده، گفت: ما نیز باید در ساخت و سازها به سمت استفاده از مصالح استاندارد حرکت کنیم.

به گفته وی، استفاده از یونولیت‌های غیراستاندارد نه تنها ایمنی ساختمان و کارگران را به خطر می‌اندازد بلکه هنگام حریق گازی خفه کننده تولید می‌کند.

رییس انجمن صنعت ساختمان کرمانشاه با بیان اینکه استفاده از چنین مصالحی در دنیا نیز مرسوم نیست و بسیاری از کشورها از سیستم تیرچه یونولیت استفاده نمی‌کنند، یادآور شد: باید با دو راهکار کوتاه مدت و بلندمدت این نوع مصالح را با مصالح ساختمان استاندارد جایگزین کنیم.

مهندس پناهی نماینده تولیدکنندگان یونولیت نیز با اشاره به مشکلات متعددی که این واحدها با آن مواجهند، گفت: مشکل اصلی ما تامین مواد اولیه است که ملی بوده و از اختیار کرمانشاه خارج است.

وی دومین مشکل موجود را تدوین استاندارد سخت‌گیرانه برای این محصولات اعلام کرد که واحدها را دچار چالش کرده است.

مهندس پناهی از کرمانشاه به عنوان یکی از قطب‌های تولید یونولیت در کشور یاد کرد که اشتغالزایی قابل توجهی نیز در این واحدها وحود دارد و افزود: بواسطه شرایط زلزله و سیل، واحدهای تولیدی از استان‌های دیگر نیز به سمت کرمانشاه آمدند.

در ادامه این جلسه سایر حاضرین نیز به بیان نظرات خود پرداختند تا بتوان راهکاری برای حل مشکلات واحدهای تولید یونولیت اندیشید.

جمع بندی و پیشنهادات این جلسه پس از تنظیم در شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مطرح خواهد شد.

خواندن 87 دفعه