EN    AR    KU   
پنج شنبه, 03 آذر 1401 14:43

افتتاحیه اولین همایش تامین مالی غرب کشور به میزبانی کرمانشاه و با حضور مدیران ارشد بورس کشور برگزار شد.

رییس اتاق بازرگانی کرمانشاه با اشاره به ظرفیت عظیمی که برای تامین مالی بخش تولید در بازار سرمایه وجود دارد، ابراز امیدواری کرد همایش منطقه‌ای تامین مالی غرب کشور قدم اصلی برای استفاده از این ظرفیت برای اقتصاد کرمانشاه باشد.
کیوان کاشفی در آیین افتتاح همایش منطقه‌ای تامین مالی غرب کشور که امروز (۳ آذر) برگزار شد با بیان اینکه بر اساس بررسی‌های مرکز مطالعات و پژوهش‌های اتاق کرمانشاه طی ۱.۵ سال اخیر یکی از بزرگترین معضلات بخش تولید، کشاورزی، خدمات و ... تامین نقدینگی بوده است، گفت: طی سالیان اخیر اتکای اصلی ما برای تامین مالی به تسهیلات بانکی بوده است.
وی از چالش‌های تامین نقدینگی از بانک‌ها یاد کرد که هرچقدر به سمت شهرهای کوچک و محروم برویم این مشکلات تشدید می‌شود که عمدتا نیز شامل رویه‌های سخت بانکی، سخت‌گیری‌ها در زمینه وثایق و ... است.
عضو هیات رییسه اتاق ایران یکی از بهترین روش های تامین مالی که می‌تواند جایگزین تسهیلات بانکی باشد را استفاده از ظرفیت بازار سرمایه دانست که کمتر در کرمانشاه مورد توجه بوده است.
کاشفی با اشاره به ظرفیت قابل توجه بازار سرمایه در کرمانشاه، رتبه نهم استان در زمینه حجم معاملات بورس را گواهی بر این مدعا دانست و یادآور شد: اما متاسفانه از نظر استفاده بخش تولید از این بازار رتبه ۲۶ کشور را داریم.
وی از دلایل پایین بودن سهم بورس از تامین مالی در کرمانشاه هم یاد کرد که مهمترین آن عدم شناخت کافی از ساختارهای بورس و فرابورس بوده است.
کاشفی از اهتمام جدی اتاق کرمانشاه برای استفاده از بازار سرمایه و تعامل سازنده‌ای که با بورس منطقه‌ای کرمانشاه ایجاد شده یاد کرد و افزود: در همین راستا تفاهم‌نامه همکاری منعقد کردیم که یکی از مهمترین بخش‌های آن آموزش به فعالین اقتصادی بود.
رییس اتاق کرمانشاه همایش منطقه‌ای تامین مالی غرب کشور را نیز یکی دیگر از خروجی‌های خوب تعامل اتاق بازرگانی و بورس کرمانشاه دانست و افزود: امیدواریم این همایش قدم اصلی برای حرکت بخش تولید کرمانشاه به سمت بازار سرمایه باشد.
کاشفی از قدمت تاریخی کرمانشاه در حوزه تولید، تجارت و صنعت یاد و خاطرنشان کرد: کرمانشاه با داشتن سالانه حدود سه میلیارد دلار صادرات، معمولا جایگاه پنجم تا ششم صادرات ایران را دارد.
وی ابراز امیدواری کرد استفاده از ظرفیت بازار سرمایه کمک شایانی به پویایی اقتصاد استان در حوزه تولید و تجارت باشد.

 

سهم ناچیز بخش حقیقی کشور از تامین مالی بازار سرمایه
نایب رئیس اتاق ایران با بیان اینکه طی حدود ۱۹ فصل اخیر تامین مالی یکی از اصلی‌ترین معضلات فعالان اقتصادی در فضای کسب و کار بوده، گفت: متاسفانه اکنون سهم بازار سرمایه در تامین مالی فعالان اقتصادی حقیقی کشور رقمی ناچیز است.
حسین سلاح‌ورزی با اشاره به اینکه طی پنج سال اخیر فضای کسب و کار کشور به صورت فصلی و مستمر توسط اتاق ایران پایش می‌شود، اظهار کرد: در 19 فصل اخیر تامین مالی یکی از سه مانع اصلی پیش روی فعالین اقتصادی بوده است.
وی ادامه داد: اگر نگاهی به آمار و ارقام تامین مالی از بازار سرمایه داشته باشیم و چنانچه بخش دولتی، نهادهای عمومی، شهرداری‌ها و ... را کنار بگذاریم، سهم بخش حقیقی کشور از تامین مالی بازار سرمایه رقمی بسیار ناچیزی است.
عضو شورای عالی بورس از علاقمندی سازمان بورس برای مشارکت بیشتر در تامین مالی شرکت‌ها و پروژه‌ها یاد کرد و ادامه داد: امیدواریم با این روند بتوان از ظرفیت تامین مالی بازار سرمایه بیشتر استفاده کرد.
سلاح‌ورزی با بیان اینکه امروزه بازار سرمایه گسترده و توانمند، در کنار تکنولوژی به یکی از مصادیق توسعه یافتگی کشورها تبدیل شده، خاطرنشان کرد: متاسفانه در کشور ما آنطور که باید از این بازار استفاده نشده است.
وی تاکید کرد: یکی از دلایلی که باعث شده آنطور که باید شرکت‌ها از بازار سرمایه استفاده نکنند لزوم شفافیت در این بازار است که برخی شرکت‌ها بواسطه ساختار قدیمی و تداخل مالکیت و مدیریت در این زمینه دچار چالش هستند.
به گفته نائب رئیس اتاق ایران داشتن دانش و آگاهی کافی نیز یکی دیگر از عواملی است که برای ورود به بازار سرمایه به آن نیاز داریم و برخی شرکت‌ها در این زمینه دچار خلا هستند.
سلاح‌ورزی تعدد قوانین، تورم مقررات، تکثر مراجع تصمیم‌گیری و ... را از دیگر موانع ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه دانست.

 

ضوابط پذیرش شرکت‌های دانش‌بنیان در بورس تسهیل می‌شود
رییس سازمان بورس گفت: در برنامه داریم ضوابط پذیرش شرکت‌های دانش بنیان را در بازار سرمایه سهل‌تر کنیم.
دکتر مجید عشقی با بیان اینکه یکی از ماموریت های اصلی بازار سرمایه تامین مالی و کمک به تشکیل سرمایه است، اظهار کرد: در کشور ما به صورت سنتی رسم بر این بوده که عمده بار تامین مالی بر عهده سیستم بانکی بوده و بیش از 90 درصد تامین مالی طرح های اقتصادی با سیستم بانکی بوده که البته این نقش در سالهای اخیر مقداری به سمت بازار سرمایه انتقال یافته است.
وی با اعلام اینکه در حال حاضر بین 20 تا 25 درصد تامین مالی به سمت بازار سرمایه منتقل شده، عنوان کرد: امیدواریم با طراحی نهادها و ابزارهای مالی مناسب این نقش را افزایش دهیم تا بازار سرمایه نقش موثرتری در تشکیل سرمایه در کشور داشته باشد.
عشقی با علام اینکه از یک سال پیش تاکید بر ابزارسازی و نهادسازی و گسترش نهادهای مالی بوده، عنوان کرد: طی این مدت راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری را پیگیری کردیم تا نیازهای بخش های مهم اقتصادی را برآورده کنند و اکنون تنوع خوبی در بحث صندوق های سرمایه گذاری داریم.
عشقی همچنین با بیان اینکه در گذشته حضور شرکت های دانش بنیان در بازار سرمایه حداقلی بود، گفت: با توجه به اینکه این شرکتها می توانند نقش بسیار مهمی در اقتصاد ایفا کنند به این نتیجه رسیدیم که باید راهکاری در نظر گرفت که شرکت های دانش بنیان خصوصا شرکت هایی که کسب و کارشان در حوزه دیجیتال است بتوانند نقش موثرتری در بازار سرمایه ایفا کنند، لذا ضوابط پذیرش این شرکتها در سازمان مصوب و ابلاغ شد و اولین شرکت مورد پذیرش قرار گرفت و در برنامه داریم ضوابط پذیرش این شرکتها را سهل‌تر کنیم.
رییس سازمان بورس ادامه داد: قدم بعدی که برداشته شد تامین مالی جمعی است که برای طرح های دانش بنیان خصوصا طرح های کوچک و متوسط بسیار راهگشاست و تاکنون 34 طرح از این طریق تامین مالی شده و امیدواریم با معرفی درست این ابزار مالی طرح های بیشتری را تامین مالی کنیم.
وی به وجود صندوق های سرمایه گذاری جسورانه هم که می تواند شرکت های دانش بنیان را تامین مالی کند اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بیش از 20 صندوق جسورانه در کشور راه اندازی شده که منابع خوبی هم دارند، اما یکی از معضلاتی که در این زمینه وجود دارد این است که ارتباط خوبی بین مدیران و گردانندگان این صندوق ها با طرح های حوزه اقتصاد دانش بنیان ایجاد نشده و اگر مدیران این صندوق ها با فضای سرمایه گذاری حوزه دانش بنیان آشنایی بیشتری پیدا کنند و این تعامل بیشتر شود، می توانند به راحتی شرکت های دانش بنیان را تامین مالی کنند.
عشقی افزود: در حال حاضر منابع خوبی در صندوق های جسورانه وجود دارد که کمتر سراغ طرح های دانش بنیان ما رفته و باید این تعامل بیشتر شکل گیرد.

 

سهم بازار سرمایه از تامین مالی کشور به ۲۵ درصد رسیده است
به گفته مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار طی یک دهه گذشته سهم بازار سرمایه در تامین مالی از پنج درصد به ۲۵ درصد رسیده است.
محمود گودرزی، با اعلام اینکه تا سال ۱۳۹۰ نظام بانکی کشور سهم حدودا ۹۵ درصدی در تامین مالی بر عهده داشت، افزود: امروزه سهم نظام بانکی در تامین مالی به ۷۵ درصد رسیده است.
وی با اعلام اینکه در یک دهه گذشته سهم بازار سرمایه در تامین مالی از پنج درصد به ۲۵ درصد افزایش یافته، افزود: این آمار نشان می دهد بازار سرمایه پتانسیل خوبی برای تامین مالی شرکتهای اقتصادی دارد.
گودرزی همچنین با بیان اینکه امروزه در اکثر بورس های دنیا نقش شرکت هایی که براساس دانش تولید ثروت می کنند افزایش یافته، عنوان کرد: این مسیری است که پیش پای بازار سرمایه ما نیز هست و راهی جز این نداریم.
وی افزود: باید جغرافیای بازار سرمایه را به سمتی ببریم که مبتنی بر شرکت هایی باشد که براساس دانش، تولید ثروت می کنند.
وی با انتقاد از پایین بودن تعداد شرکت های دانش بنیان در استانهای غربی کشور، گفت: از بیش از ۷۷۰۰ شرکت دانش بنیان کشور سهم چهار استان کرمانشاه، لرستان، ایلام و کردستان تنها ۲.۲ درصد است که با توجه به نقشی که این شرکتها در اقتصاد و اشتغال دارند، باید این شرکتها را توسعه داد.

 

اشتغال و سرمایه‌گذاری، دغدغه اصلی مدیران کرمانشاه
استاندار کرمانشاه خواستار انتخاب کرمانشاه به عنوان مرکز پذیرش و تامین مالی شرکت‌ها در بازار سرمایه در غرب کشور شد.
بهمن امیری مقدم از مشکلات اقتصادی متعددی که کرمانشاه با آن مواجه است یاد کرد که باعث شده چهره زیبا و سینه ستبر ایران اسلامی شکسته شود و افزود: امروز اشتغال و سرمایه‌گذاری به مهمترین دغدغه مدیران استان تبدیل شده است.
به گفته مدیر ارشد استان کرمانشاه ، امروز در مراجعات مردمی و ملاقات‌های عمومی، درخواست شغل ۹۰ درصد درخواست‌ها را به خود اختصاص می‌دهد.
وی با بیان اینکه بیکاری کرمانشاه قدمتی ۵۰ ساله دارد، یادآور شد: زمانی که استان‌های دیگر با دلار هفت تومانی در حال توسعه بودند، کرمانشاه درگیر جنگ بود و همین امر باعث شد خیلی شهرستان‌های مرزی استان که زمانی بسیار پر رونق بودند امروز رونق گذشته را شاهد نباشند.
استاندار کرمانشاه توجه به اشتغال و سرمایه‌گذاری در کرمانشاه را بسیار ضروری دانست و ادامه داد: تمام توان خود را این مدت برای کمک به اشتغال و سرمایه‌گذاری کرمانشاه گذاشتم.
امیری مقدم کاهش ۴.۳ درصدی نرخ بیکاری استان را گواهی بر این مدعا دانست و افزود: اکنون نرخ بیکاری استان به ۱۳.۶ درصد رسیده است.
وی با بیان اینکه وضعیت شاخص‌های مرتبط با اشتغال کرمانشاه طی سه فصل گذشته رو به بهبود بوده، این امر را حاصل تلاش و تعامل دولت و بخش خصوصی دانست.
استاندار کرمانشاه با بیان اینکه آینده خوبی پیش روی اشتغال و اقتصاد استان است، تاکید کرد: تشکیل قرارگاه ملی اشتغال در سفر رئیس جمهور و به پیشنهاد استان کمک شایانی به کاهش بیکاری کرمانشاه خواهد کرد.
به گفته امیری مقدم، در این قرارگاه برای ایجاد ۷۰ هزار شغل در کرمانشاه حدود ۲۷۵ هزار میلیارد تومان منابع مالی پیشنهاد شده که بخش عمده آن از محل تسهیلات بانکی تامین می‌شود.
وی اضافه کرد: از این میزان ۵۵ هزار میلیارد تومان به صورت ریالی و ۴.۵ میلیارد یورو آن ارزی است که اکنون با ۵۰۰ میلیون یورو آن برای پتروپالایش آناهیتا موافقت شده که اجرای این طرح می‌تواند برای ۱۰ هزار نفر اشتغالزایی داشته باشد.
استاندار کرمانشاه با بیان اینکه در سفر رئیس جمهور نیز ۱۳ هزار و۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای استان به تصویب رسیده، اظهار کرد: مجموع این منابع کمک می‌کند شرایط برای سرمایه‌گذاری در کرمانشاه بسیار مساعد شود.
امیری مقدم از کرمانشاه به عنوان بهشت سرمایه‌گذاری کشور یاد کرد و افزود: در زمینه‌های مختلف مرزی، کشاورزی، گردشگری، نفت و گاز، پتروشیمی، تجارت و ...‌ظرفیت سرمایه‌گذاری داریم.
وی سهم شش درصدی کرمانشاه از صادرات کشور، سهم ۴۳ درصدی از صادرات ایران به عراق، کسب رتبه پنجم صادرات ایران و ... را گواهی بر ظرفیت‌های تجاری کرمانشاه دانست و عنوان کرد: این همه ظرفیت فقط منتظر یک کار جهادی و انقلابی است.
استاندار کرمانشاه در انتها به لزوم توجه به ظرفیت بازار سرمایه در کرمانشاه نیز اشاره کرد و ادامه داد: تقاضا داریم کرمانشاه به عنوان مرکز پذیرش و تامین مالی غرب کشور انتخاب شود.
امیری مقدم توجه به تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان استان را نیز بسیار ضروری دانست و عنوان کرد: به علاوه درخواست داریم شرکت‌های کرمانشاه خارج از نوبت و با اولویت در بازار سرمایه پذیرش شوند.

خواندن 104 دفعه آخرین ویرایش در پنج شنبه, 03 آذر 1401 14:47