EN    AR    KU   
شنبه, 05 آذر 1401 09:59

هشتاد و یکمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی کرمانشاه در اختتامیه همایش منطقه‌ای تامین مالی غرب کشور برگزار شد و در این نشست مدیران استان پیشنهادات خود را برای استفاده بهینه کرمانشاه از ظرفیت بازار سرمایه ارایه دادند.

رییس اتاق کرمانشاه در ابتدای این نشست با اشاره به پیامدهای مثبت همایش منطقه‌ای تامین مالی غرب کشور، ابراز امیدواری کرد از این پس شاهد اشتیاق بیشتر بنگاه‌های اقتصادی برای ورود به بازار سرمایه باشیم.

کیوان کاشفی با اشاره به اهتمام اتاق بازرگانی و بورس کرمانشاه بر برجسته کردن بازار سرمایه، اظهار کرد: خروجی مثبت همایش تامین مالی نشان داد که تصمیم برای توجه ویژه به بازار سرمایه تصمیم درستی بوده است.

وی برپایی این همایش را زمینه‌ساز افزایش سواد مالی در استان دانست و تاکید کرد: در جریان این همایش مشخص شد که نه تنها فعالان اقتصادی بلکه برخی مدیران استان نیز اطلاعات کافی از بازار سرمایه نداشتند.

رئیس اتاق کرمانشاه ابراز امیدواری کرد با برگزاری این همایش، از این پس شاهد اشتیاق بیشتر واحدهای استان برای استفاده از ظرفیت بازار سرمایه باشیم.

قائم مقام شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی نیز از اهمیت و جایگاه این شورا در کشور یاد کرد که مصوبات ان لازم‌الاجرا است.

حسین سلاح‌ورزی از اهمیت تامین مالی از طریق بازار سرمایه نیز یاد کرد که کمک بسزایی به بهبود فضای کسب و کار کشور کرده است زیرا تامین نقدینگی همواره یکی از دغدغه‌های مهم فعالان اقتصادی است.

وی ادامه داد: شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی کرمانشاه طی سال‌های اخیر هم از نظر تعداد جلسات و هم کیفیت دستورکارها در کشور سرآمد بوده است

بهمن امیری مقدم استاندار کرمانشاه نیز در این نشست با اشاره به عدم توسعه یافتگی تاریخی که کرمانشاه به دلیل مسائل مختلف خصوصا جنگ با آن مواجه است، افزود: هرچقدر برای کرمانشاه امتیاز ویژه در نظر گرفته شود، کم است.

وی خواستار توجه ویژه و اولویت‌دار مدیران بورس کشور به کرمانشاه و بنگاه‌های اقتصادی استان شد و تاکید کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان استان نیز باید برای تامین مالی ویژه دیده شوند، زیرا اگرچه تعداد آنها کم است، اما بسیار قوی و توانمند هستند.

خواسته دیگر استاندار کرمانشاه از مدیران بورس کشور کمک به افزایش سواد مالی مردم وخصوصا جوانان و ارائه آموزش‌ها در زمینه بازار سرمایه بود و عنوان کرد: بالا بردن سواد مالی مردم زمینه‌ساز افزایش کسب و کارهای کوچک و خرد است.

امیری مقدم معتقد است، ایجاد کسب و کارهای زودبازده و کوچک می‌تواند نسبت به راه‌اندازی واحدهای بزرگ صنعتی با سرمایه‌گذاری‌های قابل توجه، کمک بیشتری به اشتغالزایی در کرمانشاه داشته باشد.

مشکلات امنیتی ریشه در اقتصاد دارد

شهریار حیدری عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه نیز با بیان اینکه بسیاری از مشکلات اجتماعی و امنیتی ریشه در مسائل اقتصادی دارد، گفت: وقتی با تجمیع مشکلات اقتصادی مواجه می‌شویم، در نهایت با کوچکترین موضوع اجتماعی خود را کف خیابان نشان می‌دهد.

وی از مشکلات اقتصادی فراوان کرمانشاه و عدم توجه به سرمایه‌گذاری در استان طی سالیان گذشته یاد کرد و افزود: کرمانشاه حق زیادی به گردن نظام و کشور دارد و باید ویژه دیده شود.

امیدواریم اشتیاق شرکت‌های کرمانشاه برای حضور در بورس بیشتر شود

 

لزوم تدوین سند تحول سواد مالی در کرمانشاه

در ادامه این نشست محمود گودرزی مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار بر لزوم ایجاد یک سکوی تامین مالی در کرمانشاه تاکید کرد و گفت: اتاق بازرگانی باید متولی راه‌اندازی این سکو شود.

وی همچنین خواستار طراحی «سند تحول مالی» کرمانشاه توسط استانداری و اتاق بازرگانی شد.

مدیرعامل شرکت بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه واقعیات کنونی بازار سرمایه با آنچه که در دوران اوج بازار داشتیم تفاوت دارد، اظهار کرد: هم اکنون حدود ۴۰ هزار سهام‌دار فعال در کرمانشاه داریم و باید بر این اساس برنامه‌ریزی کنیم.

گودرزی ارتقا سواد مالی جوانان را بسیار مهم برشمرد و خاطرنشان کرد: اگر جوانان سواد مالی کافی داشته باشند می‌توانند به سمت راه‌اندازی کسب و کارهای خرد و کوچک بروند که کمک بسزایی به اشتغالزایی در کرمانشاه خواهد داشت.

گودرزی به پیشنهادات کرمانشاه درباره پذیرش خارج از نوبت شرکت‌ها و تامین مالی پروژه‌ها نیز اشاره کرد و گفت: قول نمی‌دهیم که شرکت‌های کرمانشاه خارج از نوبت پذیرش شوند، زیرا این‌کار اجحاف در حق بقیه است، اما تمام تلاش خود را برای رسیدگی سریع به پذیرش شرکت‌های استان انجام می‌دهیم و قول می‌دهیم حرف‌های شما درباره تامین مالی پروژه‌های عمرانی و زیرساختی را به گوش شرکت‌های تامین سرمایه‌ برسانیم.

حرکت به سمت صندوق‌های سرمایه‌گذاری

رئیس سازمان بورس نیز از صدور مجوز برای ۱۶۰ صندوق سرمایه‌گذاری در یکسال گذشته خبر داد و گفت: سیاست ما این است که صندوق‌های سرمایه‌گذاری را توسعه دهیم.

مجید عشقی با بیان اینکه سیاست سازمان بورس توسعه صندوق‌های سرمایه‌گذاری است، از صدور مجوز برای ۱۶۰ صندوق در یکسال گذشته یاد کرد و افزود: در دنیا نیز عمده سرمایه‌گذاری‌ها از طریق همین صندوق‌ها شکل می‌گیرد.

وی ادامه داد: با استفاده از ظرفیت صندوق های سرمایه‌گذاری، افراد به جای اینکه خرید مستقیم انجام دهند، کار خود را به دست افراد حرفه‌ای در صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌سپارند.

رییس سازمان بورس در ادامه بر لزوم راه‌اندازی یک سکوی تامین مالی در کرمانشاه تاکید کرد و یادآور شد: این صندوق باید با مشارکت یکی از نهادهای مالی راه‌اندازی شود و می‌تواند کمکی برای تامین مالی طرح‌های کوچک تا ۲۵ میلیارد تومان باشد.

عشقی همچنین از پیشنهاد استان برای اینکه کرمانشاه به مرکز آزمون‌های بازار سرمایه در غرب کشور تبدیل شود استقبال کرد و گفت: آموزش یکی از مباحث جدی است که دنبال می‌کنیم.

وی افزایش سواد مالی را هم برای مدیران شرکت‌ها و هم عموم مردم ضروری دانست.

رئیس سازمان بورس انتقال گردش مالی کارگزاری‌ها کرمانشاه به داخل استان را عملیاتی ندانست و افزود: این امکان وجود ندارد که هر کارگزاری حساب خود را به ۳۱ استانی که در آن فعالیت دارد، منتقل کند.

لزوم راه‌اندازی یک شرکت تامین سرمایه در کرمانشاه

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه نیز خواستار صدور مجوز برای راه‌اندازی یک شرکت تامین سرمایه برای کرمانشاه با معرفی استانداری شد.

بهزاد باباخانی از معضل بیکاری کرمانشاه یاد کرد که قدمت ۵۰ ساله دارد و گفت: یکی از مهمترین راه‌های کمک به بیکاری کرمانشاه تامین مالی برای سرمایه‌گذاران در طرح‌ها و پروژه‌ها است.

وی ابزار اصلی کنونی تامین مالی در کشور و کرمانشاه را تسهیلات بانکی اعلام کرد که معضلات خاص خود را دارد و یادآور شد: منابع مالی بانک‌ها در زمینه منابع و مصارف دچار محدودیت است و از سوی دیگر تضاد منافع بین بانک‌ها وفعالین اقتصادی چالش‌هایی را ایجاد کرده که مصادیق آن را در جلسات ستاد تسهیل می‌بینیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی اضافه کرد: البته از منابع مختلف تسهیلات بانکی خوبی‌ برای استان در نظر گرفته شده که آینده روشنی را پیش روی استان ایجاد می‌کند.

باباخانی جذب ۱۴۰ درصدی تسهیلات بند الف تبصره ۱۸، ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات از سفر رئیس جمهور و ۵۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات ریالی و ۴.۵ میلیارد دلار تسهیلات ارزی در قرارگاه ملی اشتغال را از مهمترین این تسهیلات دانست که به کمک تامین مالی طرح‌های کوچک، متوسط و بزرگ استان می‌آید.

وی با بیان اینکه در دنیا استفاده از بازار سرمایه ۶۰ درصد تامین مالی را به خود اختصاص می‌دهد، افزود: این عدد در کشور ما در گذشته پنج درصد بود که اکنون به ۱۸ درصد رسیده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه بر لزوم استفاده بیشتر از ظرفیت بازار سرمایه برای تامین مالی طرح‌های استان یاد کرد و گفت: با توجه به مشکلاتی که در زمینه تامین مالی از بانک‌ها وجود دارد چاره‌ای نداریم جز اینکه به این سمت حرکت کنیم.

باباخانی از ظرفیت قابل توجه بازار سرمایه در کرمانشاه یاد کرد که در زمان اوج بازار رتبه نهم را از لحاظ معاملات داشتیم و گردش ماهانه معاملات در استان دو هزار میلیارد تومان بود.

وی سپس به ارائه چند پیشنهاد برای استفاده بهینه از ظرفیت بازار سرمایه پرداخت و گفت: تقاضا داریم پرونده چهار شرکتی که برای پذیرش در بازار سرمایه ارسال شده مورد پذیرش قرار گیرد و پرونده ۱۰ شرکت دیگر نیز با اولویت و امتیاز ویژه رسیدگی شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه همچنین خواستار تامین مالی ۳۰ طرح استان شد و عنوان کرد: خوشبختانه شرکت‌های تامین سرمایه نیز استقبال خوبی از ارائه ۱۰ شرکت دانش بنیان کرمانشاه در جریان پنل‌های تخصصی همایش منطقه‌ای تامین مالی غرب کشور داشتند که امیدواریم مورد توجه قرار گیرد.

باباخانی همچنین درخواست کرد دبیرخانه پذیرش و تامین مالی شرکت‌های غرب کشور به کرمانشاه سپرده شود و افزود: با توجه به گردش مالی ماهانه دو هزار میلیارد تومانی معاملات بورس کرمانشاه تقاضا داریم این گردش در حساب کارگزاری‌ها در استان بماند.

صدور مجوز برای راه‌اندازی یک شرکت‌ تامین مالی در کرمانشاه درخواست دیگر وی بود و عنوان کرد: به علاوه تقاضا داریم کرمانشاه مرکز آموزش و آزمون‌های بازار سرمایه در غرب کشور باشد.

خواندن 93 دفعه