EN    AR    KU   
پنج شنبه, 10 آذر 1401 12:37

مدیر کارخانه نوآوری کرمانشاه: بی اعتمادی و ناامیدی در کسب و کارها، اصلی‌ترین پیامد اختلالات اینترنت

مدیر کارخانه نوآوری کرمانشاه:
بی اعتمادی و ناامیدی در کسب و کارها، اصلی‌ترین پیامد اختلالات اینترنت

مدیر کارخانه نوآوری کرمانشاه بی اعتمادی و ناامیدی کسب و کارها را مهمترین پیامد منفی اختلالات اینترنت اعلام کرد.

وحید نوری با اشاره به گذشت بیش از دو ماه از اختلالاتی که در اینترنت کشور ایجاد شده، از مهمترین تبعات این وضعیت یاد کرد که فقط به خسارات اقتصادی محدود نمی‌شود‌.

وی یکی از تبعات اصلی اختلالات اینترنت را اثر منفی در فضای کسب و کار و ایجاد بی اعتمادی بین فعالین اقتصادی دانست و تاکید کرد: حتی اگر شرایط بهبود یابد و وضعیت اینترنت به روال سابق برگردد باز هم اعتماد و امیدی که از دست رفته به این سادگی برنمی‌گردد.

«مدیر کارخانه نوآوری کرمانشاه با بیان اینکه پیامد منفی دیگر اختلالات اینترنت بر وضعیت اقتصادی کسب و کارها است، یادآور شد: همه انواع کسب و کارهایی که در زمینه‌های مختلف فعالیت داشتند از این وضعیت تاثیر منفی پذیرفتند.» این بخش اگر حذف گردد بهتراست، چون جمله خاصی نیز منتشر نمیکند

نوری اضافه کرد: کسب و کارهایی که در حوزه آموزش فعالیت داشتند، کسب و کارهایی که به صورت آنلاین مخاطب جذب می‌کردند، فروشگاه های آنلاین، فری لنسرها و ... از مهمترین این گروه‌ها هستند که بسیار صدمه دیدند و نتیجه چندین سال تلاش و فعالیت آنها در زمان کوتاهی از دست رفته است.

به گفته مدیر کارخانه نوآوری کرمانشاه، شرکت‌هایی بودند که در زمینه تولید محتوا فعالیت داشتند اما اکنون فعالیت آنها تقریبا متوقف شده و دیگر با فیلترینگ صورت گرفته در بعضی پلتفرها که بیشتر مخاطبان شرکت بر بستر آنها بود، کارفرمایان تمایل به ادامه پروژه و صرف هزینه در این حوزه را ندارند، در نتیجه منجر به بیکاری فریلنسر های این حوزه شده است.

نوری تاکید کرد: این وضعیت تنها به کسب و کارهایی که با شرکت‌های داخلی در ارتباط هستند محدود نمی‌شود و مشمول تعامل با شرکت‌های خارجی هم می‌شود.

وی با بیان اینکه حتی کسب و کارهای سنتی که بر بستر اینترنت نیستند نیز از اختلالات اینترنت تاثیر پذیرفتند، خاطرنشان کرد: برخی از این کسب و کار از طریق فضای مجازی تبلیغات خود را انجام می‌دادند و بدین شکل متحمل خسارت شدند و برخی تنها به دلیل فضای منفی ایجاد شده علیه آنها تحت تاثیر قرار گرفتند.
وی اضافه کرد: یکی دیگر از تبعات این شرایط ناامیدی برای کسانی است که قصد داشتند به تازگی در عرصه استارت آپ ها فعالیت کنند و دیگر با این شرایط امیدی برای ورود به این عرصه نداردند، به علاوه کارآفرینان نیز دیگر حاضر به تزریق سرمایه در این بخش نیستند.

مدیر کارخانه نوآوری کرمانشاه گفت: برای نمونه اکنون که در هفته جهانی کارآفرینی قرار داریم نه مدرسان و نه فراگیران رغبتی برای رویدادهای این هفته ندارند، در حالیکه در سالیان گذشته برنامه‌های مفصلی برای این هفته داشتیم.

نوری در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا در چنین شرایطی استفاده از بسترهای داخلی می‌تواند به کسب و کارها کمک کند نیز افزود: باید دید این اپلیکیشن ها توانایی ساپورت کردن تعداد زیادی کاربر به صورت همزمان را دارند یا نه.
به علاوه اکنون به دلیل شرایط اجتماعی که با آن مواجهیم حتی اگر اپلیکیشن‌های داخلی همه پروتکل ها را نیز رعایت کنند اعتماد عمومی به آنها کمی دشوار است.

خواندن 50 دفعه