EN    AR    KU   
دوشنبه, 08 خرداد 1402 08:05

با حضور رئیس اتاق کرمانشاه و به همت شورای ملی نخود: اولین جشنواره تخصصی ملی نخود به میزبانی کرمانشاه برگزار شد

اولین جشنواره تخصصی ملی نخود با حضور رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه و جمعی از مسئولین و مدیران استان و فعالین بخش کشاورزی سراسر کشور به میزبانی کرمانشاه برگزار شد.

ناصر مرادی رئیس شورای ملی نخود در این رویداد با بیان اینکه نخود تا سال‌های گذشته محصولی مظلوم بود که به نسبت سایر محصولات کشاورزی چندان مورد توجه و حمایت قرار نگرفته بود، گفت: از آنجایی که کرمانشاه یکی از قطب‌های نخود کشور محسوب می‌شود، با پیگیری اتاق بازرگانی، شورای ملی نخود را در سال ۱۳۹۱ راه‌اندازی کردیم تا صدای رسای این محصول باشد.

وی تشکیل این شورا را سرآغاز اقداماتی مثبت برای محصول نخود دانست و افزود: یکی از مشکلاتی که همیشه درباره محصول نخود داشتیم قیمت پایین آن بود که خوشبختانه اکنون عادلانه شده است.

رئیس شورای ملی نخود تمرکز بر بخش تجارت و بازرگانی این محصول را از دیگر اقدامات صورت گرفته عنوان کرد که باعث شد بعد از چند سال ممنوعیت صادرات این محصول برداشته شود.

مرادی با اشاره به اینکه در کنار تمرکز بر تجارت نخود، معیشت کشاورزان را نیز در نظر گرفتیم، عنوان کرد: هدف اصلی ما افزایش راندمان و مکانیزه کردن تولید نخود بود تا به معیشت نخودکاران کمک شود و بتوانیم تمایل بیشتری در کشاورزان برای کشت این محصول ایجاد کنیم.

وی معتقد است، هم اکنون برای کشت‌های مکانیزه و پایه بلند نخود در استان و خصوصا منطقه روانسر به خوبی کار شده است.

رئیس شورای ملی نخود سپس به مهمترین چالش‌های پیش روی این محصول نیز اشاره کرد که مهمترین آن لزوم افزایش تولید نخود در هکتار بود و یادآور شد: اگرچه در حال حاضر ایران رتبه ششم دنیا را از نظر سطح زیر کشت نخود دارد، اما از نظر میزان برداشت محصول در جایگاه یازدهم یا دوازدهم جهان هستیم.

مرادی تولید کنونی نخود در مزارع دیم را حدود ۵۰۰ کیلو در هر هکتار اعلام کرد و گفت: این میزان باید حدود دو برابر شود تا بتوانیم جایگاهی که از نظر میزان تولید داریم را متناسب با سطح زیر کشت ارتقا دهیم.

رئیس شورای ملی نخود یکی دیگر از چالش‌های پیش روی این محصول را دانه درشت کردن نخود دانست و ادامه داد: اگرچه در گذشته تفاوت قیمتی چندانی بین نخود دانه درشت و ریز نبود، اما امروز این تفاوت قیمت بین ۲۰ تا ۲۵ هزار تومان برای هر کیلو است که برای کشاورزان رقم قابل توجهی خواهد شد.

به گفته رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی کرمانشاه، اکنون در ایران نخود سایز ۱۰ هم تولید می‌شود، اما باید مانند سایر کشورها به سمت تولید نخود سایز ۱۲ و ۱۴ برویم.

وی رفع تعهدات ارزی را نیز از دیگر چالش‌های مهم پیش روی نخود برشمرد و اظهار کرد: صادرات محصول نخود در سال نزدیک به ۱۰ هزار تن و با ارزش تقریبی حدود ۶۳ میلیون دلار است که در برابر صادرات ۵۰ میلیارد دلاری کشور رقم ناچیزی است و تقاضا داریم تسهیلاتی برای صادرات این محصول در نظر گرفته شود.

مرادی با بیان اینکه در زمینه فرآوری و بسته‌بندی نخود نیز هنوز جای کار فراوانی وجود دارد، گفت: در حال حاضر برخی شرکت‌های استان به این موضوع ورود کردند، اما هنوز جای کار بیشتری وجود دارد و تقاضا داریم تسهیلات بیشتری برای فرآوری نخود و تبدیل آن به غذا در نظر گرفته شود.

نخود می تواند یک محصول استراتژیک باشد

در ادامه عبدالوحید محمدی سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمانشاه نیز از اهمیت محصولات کشاورزی و ظرفیت‌هایی که در این حوزه در ایران وجود دارد یاد کرد که خیلی به داشته‌های این بخش ارزش ندادیم و عنوان کرد: کشورهای دیگر تنها دو محصول سویا و ذرت دارند و مار را به ان وابسته کردند بگونه‌ای که کشتی کشتی سویا وارد می‌کنیم اما ما محصولات استراتژیکی مانند گندم، جو و ... را داریم که خیلی بر آن تمرکز نکردیم.

وی تمرکز بر محصولات کشاورزی را برای حفظ امنیت غذایی کشور، جلوگیری از خروج ارز و ... ضروری دانست و خاطرنشان کرد: باید زنجیره ارزش محصولات کشاورزی را خصوصا در بخش فرآوری تکمیل کنیم.

محمدی نخود را یک محصول مهم و استراتژیک برای کرمانشاه دانست که باید بر فرآوری آن متمرکز شویم که می‌تواند در نهایت به رشد تولید در استان نیز کمک کند.

می توانیم سالانه صد هزار تن صادرات نخود داشته باشیم

عبدالله موموند مدیر کل دفتر ترویج دانش و فناوری کشاورزی در موسسه آموزش و ترویج کشاورزی نیز  اشاره ای به ابلاغ الگوی کشت در کشور در سال گذشته داشت و افزود: در الگوی کشت ابلاغ شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی در سال گذشته 15 محصول اصلی وجود دارد که نخود یکی از آن محصولات است، لذا نخود جای خود را در سبدغذایی ایرانیان باز کرده است.

وی با بیان اینکه بر اساس الگوی کشت باید در سال زراعی جاری بین 550 تا 560 هزار هکتار از اراضی کشور به کشت نخود اختصاص پیدا کند تا 350 هزار تن تولید نخود در کشور داشته باشیم، گفت: با احتساب سرانه سه کیلوگرمی نخود می توانیم با این حجم از تولید 100 هزار تن صادرات نخود داشته باشیم این در حالیست که بنا به اعلام شورای ملی نخود ایران در سال زراعی گذشته 35 هزار تن نخود صادر کردیم.

مدیر کل دفتر ترویج دانش و فناوری کشاورزی در موسسه آموزش و ترویج کشاورزی در ادامه با بیان اینکه باید نخود را به یک محصول قابل رقابت در دنیا تبدیل کنیم، گفت: با شیوه های کشت فعلی نمی توانیم محصولی قابل رقابت با تولیدکنندگان مهم نخود در دنیا مثل هند، استرالیا، ترکیه و پاکستان تولید کنیم و از بازارهای جهانی عقب می مانیم.

وی افزود: برای تولید نخود قابل رقابت در بازارهای جهانی باید به سمت کشاورزی دانش بنیان برویم که در این کشاورزی انتقال دانش باید یک جریان دائمی باشد.

موموند با اشاره به ضرورت توسعه کشاورزی قراردادی برای افزایش تولید نخود در کشور، گفت: اگر بخواهیم محصول مزیت دار تولید کنیم باید به سمت کشاورزی قراردادی در کشت نخود برویم.

وی در ادامه جای تشکل های کشاورزی را در زنجیره ارزش نخود به شدت خالی عنوان کرد و افزود:باید تشکل های کشاورزی در حوزه نخود فعال شوند.

موموند  یادآور شد: تشکیل شورای ملی نخود ایران یکی از اقدامات درخور در این حوزه بوده است.

در ادامه علی چاله چاله، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه نیز هدف از برگزاری این جشنواره دو روزه را تلاش در جهت ایجاد ارتباط بین کشاورزان با محققان و فعالین حوزه تولید نخود عنوان کرد و افزود: تلاش در جهت اصلاح الگوی مصرف غذایی نیز از دیگر اهداف این جشنواره است.

وی با اشاره به برگزاری روز ملی مزرعه در روستای مرادآباد شهرستان روانسر به عنوان یکی از برنامه‌های این جشنواره در عصر امروز، گفت: فردا هم شاهد برگزاری همایش علمی نخود در دانشگاه رازی خواهیم بود که ۱۶۶ مقاله برای آن ارائه شده است.

چاله چاله با اشاره به برپایی نمایشگاه عرضه غذاها و شیرینی های تولیدی از نخود در محل روستابازار شهر کرمانشاه به عنوان یکی دیگر از برنامه های این جشنواره، گفت: این نمایشگاه تا دهم خرداد از ساعت 9 تا 21 پذیرای علاقمندان است.

در پایان این جشنواره از فعالین بخش کشاورزی کرمانشاه نیز تقدیر شد.

جشنواره ملی نخود با حضور پژوهشگران و تولیدکنندگان چند استان تولیدکننده نخود کشور در کرمانشاه در حال برگزاری است.

خواندن 197 دفعه