EN    AR    KU   
پنج شنبه, 11 خرداد 1402 11:54

جشنواره نوآوری و کارآفرینی زنجیره ارزش قالی به کار خود پایان داد

اختتامیه اولین "جشنواره نوآوری و کارآفرینی زنجیره ارزش قالی" استان کرمانشاه با حضور بابک ترابی، نایب رئیس اتاق بازرگانی، جمعی از مدیرن و فعالین صنعت قالیبافی کرمانشاه برگزار شد.

در ابتدای این مراسم محسن دارابی مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه از اهمیت فرش یاد کرد و با تاکید بر لزوم تکمیل زنجیره ارزش فرش در استان کرمانشاه، گفت: کارهای خوبی در بخش جمع‌آوری پشم و شست‌ شوی آن انجام شده و اکنون باید بر ریسندگی و رنگرزی متمرکز شویم و سپس با توسعه بخش شور و پرداخت کار را نهایی کنیم.
وی همچنین بازآفرینی طراحی و نقشه‌های فرش را نیز متناسب با سلیقه روز بازارهای داخلی و خارجی ضروری دانست.
مدیرکل صمت استان کرمانشاه تامین مالی و بیمه قالیبافان را نیز از دیگر مواردی دانست که باید مورد توجه قرار گیرد و عنوان کرد: متاسفانه چون برخی فرش را کار اقتصادی نمی‌دانند در زمینه تامین مالی آن با چالش مواجهیم.
دارابی از سخت‌گیری بانک‌ها در پرداخت تسهیلات به این بخش نیز گلایه کرد و ادامه داد: امروز اشتغالزایی در عرصه فرش نسبت به سایر عرصه‌ها مقرون به صرفه‌تر است زیرا در حال حاضر سرانه اعتبار مورد نیاز برای ایجاد هر شغل درحوزه صنعت بین 500 میلیون تا دو میلیارد تومان است اما با ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومان می‌تواند در بخش فرش اشتغالزایی کرد.
وی از فعالیت حدود ۳۰ هزار بافنده قالی در کرمانشاه خبر داد که معادل کل شاغلین بخش صنعت استان است ‌وخاطرنشان کرد: از این تعداد حدود هشت هزار نفر هم بیمه شده هستند.

 

عزیز نوری مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان کرمانشاه نیز در این مراسم از آمادگی برای ارایه آموزش‌های مهارتی در بخش فرش خبر داد.
وی با بیان اینکه ۶۰ درصد هنر تولید فرش ما صادر می‌شود، گفت: باید بتوانیم این هنر را به مهارت و ثروت تبدیل کنیم.
مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان کرمانشاه بر لزوم گسترش آموزشگاه‌های آزاد با محوریت آموزش فرش نیز تاکید کرد.

 

قدرت‌الله احمدی مدیرعامل شرکت تعاونی تولیدکنندگان فرش دستباف روستایی استان کرمانشاه نیز از قدمت چند هزارساله قالی ایران یاد کرد و گفت: قالی سنقر کرمانشاه نیز به عنوان یکی از قالی‌های شناخته شده ایران قدمتی حدود۷۰۰ ساله دارد.
وی سپس از فراز و نشیب‌هایی که فرش تا به امروز پشت سر گذاشته هم یاد کرد که مهمترین آن در بخش صادرات بود.
احمدی اضافه کرد: در حالیکه برخی سال‌ها صادرات فرش ممنوع بود اما رکورد صادرات دو میلیارد دلاری فرش را را درسال ۱۳۷۳ داشته‌ایم.

 

صادق امیری دبیر جشنواره نیز هدف از برپایی آن را گسترش پژوهش و نوآوری و استفاده از ایده‌های خلاقانه دررونق زنجیره ارزش فرش دستباف کرمانشاه عنوان کرد.
وی گفت: چهار محور اصلی این جشنواره نیز روش‌های بهبود زنجیره تامین مواد اولیه، طراحی و تولید فرش، رنگزاهای طبیعی استان - فرصت کارآفرینی و بازارها و روش‌های نوین فروش بوده است.

 

در پایان از فعالین عرصه فرش کرمانشاه و ایده‌های برتر قدردانی شد.

 

خواندن 174 دفعه