EN    AR    KU   
شنبه, 27 خرداد 1402 10:23

در هشتاد و هشتمین جلسه کارشناسی شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی کرمانشاه تاکید شد: لزوم استفاده از ظرفیت آزمایشگاه‌های استان برای آزمایش نمونه‌های صادراتی و وارداتی

هشتاد و هشتمین جلسه کارشناسی شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی کرمانشاه با موضوع بررسی راهکارهای استفاده از ظرفیت‌های استان در راستای نمونه‌گیری و آزمایش محموله‌های صادراتی و وارداتی برگزار شد.

جلیل بالایی مشاور طرح و برنامه اتاق بازرگانی کرمانشاه در این نشست با اشاره به مشکلاتی که برای واحدهای صنعتی و فعالین اقتصادی به جهت آزمایش نمونه‌های صادراتی و وارداتی ایجاد شده، گفت: از یک سو اداره کل استاندارد و گمرکات موظف به رعایت قوانین و مقررات هستند و از سوی دیگر مشکلات عدیده‌ای برای فعالین اقتصادی ایجاد شده است.
وی ادامه داد: گاهی برای آزمایش یک نمونه باید آن را به استان‌های دیگر بفرستیم که این امر خصوصا در ایام تعطیلات هزینه و زمان زیادی را به تولیدکنندگان و صادرکنندگان‌ تحمیل می‌کند.
مشاور طرح و برنامه اتاق کرمانشاه اظهار کرد: در شرایط کنونی نه دولت اعتبارات کافی دارد که آزمایشگاه‌ های تخصصی با هزینه‌های چندین میلیاردی راه‌اندازی کند و نه ایجاد چنین آزمایشگاه‌هایی برای بخش خصوصی فاقد توجیه اقتصادی است.
بالایی معتقد است در چنین شرایطی باید از ظرفیت آزمایشگاه‌های خوب و تخصصی که در برخی دانشگاه‌ ها و واحدهای تولیدی داریم استفاده کنیم.
وی لازمه تحقق این مهم را در گرو اراده مصمم دانشگاه ها و استاندارد در اخذ مجوز دانست.

در ادامه دکتر بیژن رضایی، مشاور و مسئول دبیرخانه شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه نیز نبود آزمایشگاه‌ های تخصصی را یکی از چالش‌های مهم کرمانشاه به عنوان یک استان صادراتی و دارای گمرکات و مرزهای متعدد دانست.
وی ادامه داد: این مشکل برای برخی محصولات غذایی و مشتقات نفتی و شبه نفتی خود را بیشتر نشان می‌دهد.
رضایی با بیان اینکه گاهی شاهد ارسال نمونه‌های کرمانشاه به استان‌های دیگر از جمله فارس ‌و اصفهان هستیم، یادآور شد: در نشست های قبلی شورا مصوب شد که از ظرفیت آزمایشگاه شرکت نازگل برای نمونه‌های صادراتی روغن حیوانی استفاده شود و این مصوبه اجرایی شده است اما ضرورت استفاده از سایر آزمایشگاه های تخصصی استان احساس می شود.
وی در ادامه خواستار همراهی اداره کل استاندارد و دانشگاه‌ها و صنایع برای حل این مشکل شد.
در ادامه این‌ نشست نمایندگان تعدادی از صنایع و دانشگاه‌ها نیز به بیان نظرات خود پرداخته و برای استفاده ازظرفیت آزمایشگاه‌های تخصصی که در اختیار دارند و‌ گاهی مورد استفاده سایر استان‌ها نیز قرار می‌گیرد، اعلام آمادگی کردند.

در پایان این نشست مقرر شد با توجه به هزینه بر بودن اخذ مجوز و استقرار تجهیزات مرتبط این اقدام با اولویت چند محصول که سهم عمده تری در صادرات و واردات دارند تمرکز و اجرایی گردد.

خواندن 106 دفعه