EN    AR    KU   
پنج شنبه, 01 تیر 1402 11:12

در هشتاد و نهمین جلسه کارشناسی شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی مطرح شد: بهره مندی از ظرفیت شورای گفتگو برای تسهیل و آسان سازی خدمات تامین اجتماعی

هشتاد و نهمین جلسه کارشناسی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمانشاه با موضوع بررسی مشکلات ماده ۱۴۸ قانون کار و با حضور نمایندگان دستگاه‌های مختلف برگزار شد.

جلیل بالایی مشاور طرح و برنامه اتاق کرمانشاه در این نشست بر لزوم حل مشکلات تامین اجتماعی‌ پیش روی کارفرمایان تاکید کرد.
وی گفت: هرگونه پیشنهاد اصلاح باید با رعایت سه گانه حقوق کارفرما، کارفرما و صتدوق تامین اجتماعی باشد.
مدیر طرح و برنامه اتاق کرمانشاه از ظرفیت خوب شورای گفتگو یاد کرد که می‌تواند به حل بسیاری از قوانین و مقررات دست و پاگیر پیش روی بخش خصوصی کمک کند و افزود: باید از ظرفیت این شورا برای حل مشکلات حوزه تامین اجتماعی هم استفاده کرد.

بیژن رضایی مشاور و مسئول دبیرخانه شورای گفتگوی‌ دولت و بخش خصوصی کرمانشاه با اشاره به مشکلاتی که ماده ۱۴۸ قانون در زمینه پرداخت حق بیمه سنوات گذشته برای کارفرمایان ایجاد کرده، گفت: به موجب اختیار شورای گفتگو متن پیشنهادی این کمیته در قالب مصوبه برای طرح در سطح ملی نهایی و منعکس می شود.
وی ادامه داد: از آنجاییکه این موضوع ملی است، نیاز داریم مصوبه‌ای برای اصلاحات ماده ۱۴۸ به شورای گفتگو ملی ارسال کنیم.

علیرضا احسانی فرد مشاور تامین اجتماعی اتاق کرمانشاه نیز در تشریح مشکلات ماده ۱۴۸ قانون کار، افزود: این ماده درباره نحوه محاسبه حق بیمه سنوات گذشته مورد ادعا بوده که مشکلات زیادی را متوجه کارفرمایان نموده است و بر این اساس چنانچه کارفرما حق بیمه سنوات گذشته را به هر دلیلی نپرداخته باشد، نرخ حق بیمه به نرخ امروز و بر مبنای آخرین حقوق دریافتی فردی که ادعا کرده اخذ می‌شود که کارفرما را متحمل زیان می‌کند.
وی ادامه داد: اگرچه مخالفتی با پرداخت حق بیمه به نرخ روز نداریم اما عقیده داریم این حق بیمه باید بر اساس رسته کاری که فرد در آن زمان فعالیت داشته اخذ شود نه رسته کاری که اکنون در آن مشغول است.

مختار احمدی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمانشاه نیز در این نشست از ضریب نفوذ پایین بیمه شدگان تامین اجتماعی در کرمانشاه یاد کرد که تنها نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر بیمه شده اصلی داریم.
وی معتقد است، با توجه به این ضریب پوشش پایین نباید به گونه ای عمل کرد که ضریب پوشش بیمه تامین اجتماعی در استان کمتر از این میزار شود.
احمدی تاکید. کرد: البته قبول داریم گاهی برخی قوانین زمینه سواستفاده را ایجاد می‌کند که باید اصلاح شود.

در ادامه این جلسه متن پیشنهادی اصلاحی ذیل بخشنامه ضریب محاسبه بیمه در سنوات گذشته نهایی و برای بررسی به شورای گفتگو کشور منعکس شد.

خواندن 191 دفعه