EN    AR    KU   
دوشنبه, 11 دی 1402 11:38

لزوم بهبود فضای کسب ‌ و کار کرمانشاه با همراهی همه بخش‌ها

رئیس اتاق کرمانشاه با اشاره به وضعیت نامناسب فضای کسب و کار کرمانشاه، در هشتاد و ششمین جلسه شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی کرمانشاه گفت: می‌توانیم با اجرای برخی راهکارها رتبه فضای کسب و کار استان را بیش از ۱۰ پله ارتقا دهیم.

حیدر کدیور اشاره‌ای به وضعیت نامناسب فضای کسب و کار استان داشت و افزود: خوشبختانه استاندار کرمانشاه اهتمام ویژه‌ای نسبت به این موضوع داشتند ‌و با تاکید ایشان جلسه فوق‌العاده شورای گفتگو را با موضوع فضای کسب و کار برگزار کردیم.

وی اظهار کرد: طبق آخرین ارزیابی که از سوی اتاق ایران انجام شده، کرمانشاه از نظر شاخص فضای کسب و کار در فصل تابستان امسال رتبه ۲۰ کشور را داشته است و نسبت به فصل قبل از آن(بهار ۱۴۰۲) که در جایگاه یازدهم قرار داشتیم وضعیت بدتری داریم.

وی ادامه داد: عدد شاخص فضای کسب و کار استان نیز از ۵.۷۹ در بهار ۱۴۰۲، در فصل تابستان به ۶.۱۷ رسیده و همین تغییر کم باعث شده رتبه استان ما تنزل پیدا کند.

رئیس اتاق کرمانشاه با بیان اینکه در فصل بهار وضعیت شاخص فضای کسب و کار کرمانشاه نسبت به میانگین کشور بهتر بوده، یادآور شد: اما در فصل تابستان وضعیت نامساعدتری نسبت به میانگین کشوری داشتیم.

کدیور دشواری تامین مالی از بانک‌ها، غیرقابل پیش‌بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات و بی‌ثباتی سیاست‌ها، قوانین و مقررات و رویه‌های اجرایی ناظر بر کسب‌وکار را سه عامل اصلی اثرگذار بر فضای کسب و کار نامساعد کرمانشاه در فصل تابستان اعلام کرد.

وی معتقد است، چنانچه دستگاه‌ها همراهی لازم را داشته باشند و بتوانیم بر عوامل نامناسب شدن فضای کسب و کار به خوبی تمرکز کنیم، این ظرفیت را داریم که جایگاه کرمانشاه را ارتقا داده و به رتبه ۱۰ و حتی ۹ کشور برسیم.

رئیس اتاق کرمانشاه شاخص فضای کسب و کار را یکی از عوامل موثر بر جذب سرمایه‌گذار و اشتغالزایی دانست تاکید کرد: این شاخص از ۷۰ مولفه شامل ۲۸ مولفه پیمایشی و ۴۲ مولفه آماری به دست می‌آید و هر استانی که وضعیت بهتری داشته باشد برای سرمایه‌گذاران جذاب‌تر خواهد بود.

کدیور معتقد است، راهکار اصلی برای کمک به معضل بیکاری استان کرمانشاه بهبود شاخص فضای کسب و کار و به تبع آن جذب سرمایه‌گذار در استان است.

تاکید استاندار بر ارتقا معنادار شاخص فضای کسب و کار کرمانشاه

استاندار کرمانشاه نیز در این نشست با تاکید بر لزوم بهبود فضای کسب و کار کرمانشاه، به بانک‌های بخش خصوصی هشدار داد منابعی که در استان جذب کرده‌اند را در اختیار اشتغال و تولید کرمانشاه قرار دهند.

محمد طیب صحرایی به وضعیت نامناسب فضای کسب و کار استان اشاره کرد و گفت: شاخص فضای کسب و کار تنها یک عدد نیست، بلکه بیانگر رویکرد استان نسبت به اشتغال و سرمایه‌گذاری است.
وی افزود: از آنجایی که اشتغال و تولید دغدغه اول استان کرمانشاه است، لازم است شاخص فضای کسب و کار به عنوان یک مولفه اثرگذار بر این امر بهبود یابد.
استاندار کرمانشاه با اشاره به اینکه برخی مولفه‌های اثرگذار بر شاخص فضای کسب و کار ملی و برخی استانی است، اظهار کرد: اگرچه باید اولویت تمرکز ما بر اصلاح مولفه‌های استانی باشد، اما باید برای مولفه‌های ملی نیز برش استانی تهیه کرده و بر بهبود آن‌ها تمرکز کنیم.
صحرایی بهبود فضای کسب و کار استان را نیازمند راهکارهای مصداقی دانست و خاطرنشان کرد: جلسات بهبود فضای کسب و کار را تا زمان حصول نتیجه و ایجاد تغییرات معنادار، در صورت نیاز به صورت هفتگی برگزار خواهیم کرد.
وی در ادامه یکی از اصلی‌ترین عوامل موثر بر نامساعد بودن فضای کسب و کار استان کرمانشاه را دشواری تامین مالی از بانک‌ها اعلام کرد و ادامه داد: اگر بانک‌ها سیاست انقباضی دارند، این رویه باید در تمام استان‌ها یکسان باشد، نه اینکه در کرمانشاه سخت‌گیری بیشتری اعمال شود.
استاندار کرمانشاه با انتقاد از اینکه گاهی عملکرد برخی بانک‌های استانی از متوسط عملکرد همان بانک‌ در بعد ملی پایین‌تر است، بر اصلاح این رویه تاکید کرد.
در ادامه دکتر بیژن رضایی مسئول دبیرخانه شورای گفتگو دولت و بخش خصوصی کرمانشاه نیز گزارشی از وضعیت شاخص فضای کسب و کار و جایگاه کرمانشاه ارائه کرد.

وی پیشنهاد کرد با همراهی دستگاه‌ها اقداماتی برای بهبود فضای کسب و کار استان صورت گیرد تا شاهد ارتقا جایگاه کرمانشاه باشیم.
صفری رئیس شورای هماهنگی بانک‌های کرمانشاه نیز سیاست انقباضی دولت را عامل اصلی دشواری تامین مالی بانک‌ها دانست و گفت: نیازمند همکاری بیشتر بانک‌های خصوصی هستیم.

خواندن 150 دفعه