EN    AR    KU   
یکشنبه, 17 تیر 1403 13:48

مراسم روز ملی صنعت و معدن برگزار شد

♦️پیشنهاد رئیس اتاق کرمانشاه برای برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های ایران

مراسم روز ملی صنعت و معدن با حضور استاندار کرمانشاه، رئیس اتاق کرمانشاه، نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی وجمعی از مدیران و فعالان اقتصادی استان برگزار شد.
در ابتدای این مراسم رضا سلیم ساسانی رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه نیز با اشاره به سهم قابل توجه کالاهای عبوری از مرزهای استان کرمانشاه، گفت: باید کاری کنیم که سهم تولیدکنندگان و صادرکنندگان استان از صادرات کرمانشاه بیشتر شود.
وی پیشنهاد کرد نمایشگاه توانمندی‌های جمهوری اسلامی با محوریت کرمانشاه یا در استان یا در عراق برگزار و ظرفیت‌های صادراتی کرمانشاه بیشتر معرفی شود.

ساسانی در ادامه ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق و هم مرز بودن با هر دو بخش مرکزی و اقلیم، وجود پنج مرز رسمی  و خصوصا مرز سومار با قابلیت صادرات سالانه بیش از یک میلیارد دلار و دسترسی کوتاه این مرز به بخش مرکزی عراق، دو پایانه مرزی مجهز با امکان تردد مسافر در مرزهای خسروی و پرویزخان، قرار گرفتن در مسیر تاریخی و استراتژیک جاده ابریشم و کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب و همچنین سهم ۳۰ تا ۴۰ درصدی مرزهای کرمانشاه از مجموع صادرات ایران به عراق را از مزیت‌های صادراتی کرمانشاه برشمرد.
رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه اظهار کرد: در کناز مزیت‌ها، چالش‌هایی نیز در حوزه تجارت داریم که فراهم نبودن امکان حمل یکسره کالاها تا مقصد عراق و مشکلات عدیده تخلیه و بارگیر، تعدد مراجع تصمیم‌گیری در مرزها و بروکراسی پیچیده پیش روی تجار و صادرکنندگان، نامناسب بودن زیرساخت‌های مرزی خصوصا در سه مرز سومار، شیخ صله و شوشمی، عدم تعیین تکلیف طرح‌های جامع سه مرز فوق و همچنین جای خالی سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در مرزهای استان در زمینه انبار، سردخانه، امکانات رفاهی و … از جمله آنها است.
ساسانی از اهم چالش‌ها و مشکلات پیش روی صنعت کرمانشاه نیز یاد کرد و گفت: محدودیت دسترسی به منابع بانکی برای تامین نقدینگی و سرمایه در گردش، فاصله تجهیزات صنعتی با تکنولوژی روز دنیا، دشواری تامین ارز برای واردات مواد اولیه و تجهیزات خط تولید، متغییر بودن قیمت مواد اولیه و عدم امکان برنامه‌ریزی صنعتگران، چالش‌های جدی رفع تعهدات ارزی، محدودیت ناشی از تحریم‌ها جهت به روز کردن تکنولوژی‌های صنعتی، تامین مواد اولیه، حضور در بازارهای صادراتی و مبادلات مالی و ... از جمله این چالش‌ها است.

پیگیری تکمیل زیرساخت‌های استان کرمانشاه

محمد طیب صحرایی استاندار کرمانشاه نیز با صحه گذاشتن بر کمبود برخی از زیرساخت‌ها در استان، توجه به تکمیل زیرساخت‌های کرمانشاه و پیگیری جدی در این خصوص را یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های کاری خود در ۱.۵ سال گذشته اعلام کرد و گفت: خوشبختانه در بسیاری از زمینه‌ها به نتایج مثبتی هم رسیده‌ایم.

استاندار کرمانشاه در ادامه بر لزوم توسعه سرمایه‌گذاری در استان نیز تاکید کرد و افزود: این سرمایه‌گذاری باید با همراهی همه بخش‌های خصوصی، دولتی و خصولتی باشد.

صحرایی در عین تاکید بر حمایت از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، یادآور شد: نباید خود را از منابع کلان سرمایه‌گذاران دولتی و خصولتی محروم کنیم.

صحرایی همچنین از پیشنهاد رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه مبنی بر برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های جمهوری اسلامی با محوریت استان کرمانشاه یا در استان و یا در عراق استقبال کرد.

لزوم تسهیل گری برای بخش تولید

در ادامه فضل‌الله رنجبر نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی نیز عامل اصلی مشکلات کنونی بخش صنعت را عدم تسهیل گری دانست و گفت: اگر می‌خواهیم کرمانشاه از این وضعیت بیکاری خارج شود باید کارها را روان کنیم.

وی به معضل قطع برق صنایع نیز اشاره کرد و قول داد این موضوع را با همراهی مجمع نمایندگان پیگیری کند.

انتقاد از قطع برق صنایع

محسن دارابی مدیرکل صمت استان کرمانشاه در ادامه از چالش جدی ناترازی انرژی خصوصا برق و تاثیر منفی آن بر بخش تولید یاد کرد و گفت: اگر امسال ۵۰ مگاوات به سهمیه استان کرمانشاه اختصاص یابد نیاز صنایع استان پوشش داده می‌شود.

به گفته دارابی، این در حالی است که صنایع بزرگ استان نیز به سمت ایجاد نیروگاه‌های خود تامین حرکت کردند و سال گذشته ۱۷.۵ مگاوات از این محل به ظرفیت تولید برق کرمانشاه اضافه شده و امسال نیز ۵۵ مگاوات دیگر اضافه خواهد شد.

مدیرکل صمت استان کرمانشاه از صادرات ۳.۴ میلیارد دلاری استان کرمانشاه در سال گذشته نیز یاد کرد که نسبت به سال قبل رشد ۲۷ درصدی داشته است و یادآور شد: نیمی از این صادرات حاصل فعالیت تولیدکنندگان و تجار استان و نیمی صادرات عبوری بوده است.

دارابی با بیان اینکه اینکه در اردیبهشت امسال میزان صادرات استان کرمانشاه به ۵۸۱ میلیون دلار رسید، گفت: خبر خوب این است که از این میزان ۳۳ درصد مربوط به کالاهای عبوری بوده  و سهم تولید و تجارت استان به ۶۷ درصد افزایش یافته است.

مجموع مصرف برق صنایع کرمانشاه فقط ۱۶۰ مگاوات است

در ادامه جهانبخش شکری رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه نیز از معضل قطع برق خصوصا در ساعات پیک کاری یاد کرد و گفت: این امر باعث شده برخی صنایع بزرگ به مرحله تعدیل نیرو برسند.

وی با بیان اینکه میزان تولید برق در استان کرمانشاه ۲۰۰۰ مگاوات و پیک مصرف ۹۰۰ مگاوات است، افزود: مجموع برقی که در صنایع کرمانشاه مصرف می‌شود ۱۶۰ مگاوات است.

رئیس خانه صنعت، معدن  و تجارت استان کرمانشاه دشواری تامین مواد اولیه، رفع تعهدات ارزی، دشواری تامین سرمایه در گردش، معرفی صنایع به تعزیرات به دلیل تاخیر در ثبت سامانه‌ها و ... را از دیگر چالش‌های پیش روی بخش معدن برشمرد.

در پایان این مراسم از بیش از ۳۰ واحد صنعتی و معدنی نمونه، طرح صنعتی، واحد فنی و مهندسی نمونه، پیشکسوت نمونه صنعت و معدن، کارآفرین جوان نمونه و واحد تولیدی دانش‌بنیان نمونه تقدیر به عمل آمد

خواندن 32 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 27 تیر 1403 08:44