EN    AR    KU   
پنج شنبه, 30 شهریور 1402 11:14

فرودگاه قصر شیرین، نیاز استان

khashefi433

مراسم اربعین امسال موجب تحکیم جایگاه مرز خسروی به عنوان بهترین و نزدیک‌ترین مسیر تردد زائرین عتبات عالیات گردید.

عبور نزدیک به یک میلیون زائر در کمال آرامش و به دور از کمترین مشکلات نشان داد که مرز خسروی در سال‌های آینده به اصلی ترین مسیر تردد زائرین تبدیل خواهد شد و پیش بینی می‌گردد در سال آینده قصرشیرین میزبان ۲ میلیون زائر فقط در ایام اربعین خواهد بود.

از این مسئله که بگذریم و نگاهی به ظرفیت‌های شهرستان‌های غرب استان داشته باشیم، منطقه آزاد تجاری قصرشیرین منطقه ویژه اقتصادی زاگرس (اسلام آباد) دو مرز رسمی پرویز خان و خسروی، مرز فعال سومار، مسیر ترانزیت کالا به عراق، سوریه و دریای مدیترانه و ظرفیت‌های فراوان طبیعی و تاریخی توجه ویژه به ایجاد زیرساخت‌های لازم برای استفاده بهینه از این ظرفیت‌ها را می‌طلبد و تاسیس فرودگاه دوم استان (فرودگاه قصرشیرین) یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین نیازهای توسعه شهرستان‌های غرب استان خواهد بود.

زمانی که نگاهی به فرودگاه‌های فعال کشور می‌کنیم می‌بینیم که استان هرمزگان با ۷ فرودگاه، فارس با ۶ فرودگاه، استان‌های کرمان، سیستان و بلوچستان و خوزستان با ۵ فرودگاه، استان بوشهر و آذربایجان غربی با ۴ فرودگاه و استان‌های مازندران، گلستان کهگیلویه و بویراحمد، سمنان، خراسان جنوبی، تهران، اصفهان، اردبیل و آذربایجان شرقی با دو فرودگاه قرار دارند که هر یک از این فرودگاه‌ها با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های اقتصادی، اجتماعی، گردشگری منطقه تاسیس و مورد بهره‌برداری قرار گرفته‌اند.

بررسی‌های به عمل آمده نشان از این دارد که تاسیس فرودگاه قصر شیرین می‌تواند سهم بسزایی در توسعه این منطقه داشته باشد و این فرودگاه از یک سو به عنوان شتاب دهنده توسعه منطقه آزاد قصر شیرین خواهد بود و از سوی دیگر در امر ترانسفر زائرین عتبات به اقصی نقاط ایران نقش بسزایی خواهد داشت.

از آنجایی که تاسیس این فرودگاه علاوه بر تامین منابع مالی مستلزم دریافت مجوزهای مربوطه از وزارت راه و شهرسازی و سازمان هواپیمایی کشوری است نقش مسئولین استان علی الخصوص استاندار محترم و نمایندگان محترم مجلس جهت اجرایی نمودن این امر بسیار مهم و تاثیرگذار است. اقداماتی از این دست می‌تواند افق‌های جدید پیش روی توسعه استان گشوده و در اقتصاد منطقه و استان سهم بسزایی داشته باشند.

اصولا در جهان امروز فرودگاه‌ها یکی از اصلی‌ترین و تاثیرگذارترین عامل در توسعه جوامع و پیشرفت اهداف اقتصادی و سرمایه‌گذاری است که علاوه بر این نقش در ایجاد اشتغال در حوزه خدمات فرودگاهی نیز تاثیرگذار خواهد بود.

 به نظر می‌رسد تهیه یک طرح توجیهی کامل و قوی توسط سازمان محترم برنامه‌ریزی استان و یا دانشگاه‌های استان و تبدیل آن به یک درخواست عمومی در استان و پیگیری جهت دریافت مجوزهای مورد نیاز، گام‌های اولیه برای این امر خواهند بود. ضمن اینکه قوانین موجود امکان بهره‌مندی از سرمایه‌های بخش خصوصی در ساخت و بهره‌برداری از فرودگاه را فراهم نموده است.

 امید است این پیشنهاد که به نظر نگارنده یکی از اصلی‌ترین راهبردهای توسعه و رونق اقتصادی شهرستان‌های غرب استان است مورد عنایت مسئول قرار گرفته و تحقق آن تبدیل به خواست عمومی مردم استان باشد.

 

کیوان کاشفی

عضو هیات رئیسه اتاق ایران